Muhalefet

Kampüs Cadıları: “Regl değil, ekonomi politikalarınız iğrenç”

etelgraf haber-

Ekonomik krize dikkat çekmek amacıyla açıklama yapan Kampüs Cadıları, “Kriz dönemlerinde ilk olarak kadınlara saldıran patriyarkal kapitalist sisteminizi başınıza yıkmaya geliyoruz” dedi.

Kampüs Cadıları, hayat pahalılığına karşı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. “Regl değil, ekonomi politikalarınız iğrenç” pankartını açan kadınlar adına açıklama yapan Selver Büyükkeleş, “Üniversiteli genç kadınlar olarak geçinemiyoruz, barınamıyoruz, en temel ihtiyaçlarımızı dahi karşılayamıyoruz” dedi.

‘SİSTEMİNİZİ BAŞINIZA YIKMAYA GELİYORUZ’

Büyükkeleş, kampüslerde ve yurtlarda yemek fiyatlarında artan pahalılıktan dolayı beslenemediklerini, mevcut şartlar altında kredi ve burslarda yapılan zamların bir geçerliliğinin olmadığını belirtti. Büyükkeleş, “Bir yandan zamlar artarken diğer yandan kadın işsizlik oranları da artıyor. Mezun olduğumuz zaman bizi bekleyen işsizliği ve geleceksizliği kabul etmiyoruz! Kriz dönemlerinde ilk olarak kadınlara saldıran patriyarkal kapitalist sisteminizi başınıza yıkmaya geliyoruz!” diye konuştu.

‘ASLA GERİ ADIM ATMIYORUZ’

En temel ihtiyaçlardan biri olan hijyenik ped ve tamponların devlet tarafından lüks tüketim ürünü olarak tanımlandığını söyleyen Büyükkeleş, şöyle devam etti: “Hijyenik ped ve tamponlardan yüzde 18 vergi alınması kabul edilemez! Artan zamlarla birlikte hijyenik ped ve tamponlara ulaşmamız imkansız hale geldi. Ekonomik sebeplerle daha ucuz ve kalitesiz ürünlere yöneldikçe sağlığımız tehlikeye giriyor. Bizi bu çıkmaza sokan, sağlığımızı tehlikeye atan erkek devletten alacaklıyız! İktidarın hijyenik ped ve tamponları lüks tüketim ürünü olarak tanımlamasının altındaki kadın düşmanı politikaların farkındayız, isyan ediyoruz! Bizler ücretsiz ve ulaşılabilir hijyenik ped talebimizden asla geri adım atmıyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir