Ana Sayfa Haberler Kandıra Hapishanesi’nde işkence ve cinsel saldırıya maruz kalan Garibe Gezer’in verdiği ifade tutanağa geçirilmedi

Kandıra Hapishanesi’nde işkence ve cinsel saldırıya maruz kalan Garibe Gezer’in verdiği ifade tutanağa geçirilmedi

0
Kandıra Hapishanesi’nde işkence ve cinsel saldırıya maruz kalan Garibe Gezer’in verdiği ifade tutanağa geçirilmedi

Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sürgün sevk edilen, “süngerli oda” diye bilinen işkence odasında işkence gören ve gardiyanların cinsel saldırısına uğrayan Garibe Gezer’in Kocaeli İnfaz Hakimliği’ne verdiği ifadelerin tamamı tutanağa geçirilmedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’in haberine göre; Gezer, 15 Mart’ta Kayseri Hapishanesi’nden Kandıra Hapishanesi’ne sürgün sevk edildi. 22 gün tek kişilik hücrede tutulan Gezer, 3 kişilik hücreye geçmek istedi. Talebi kabul edilmeyen Gezer, durumu protesto edince 24 Mayıs’ta erkek ve kadın gardiyanlar tarafından darp edildi. Boynuna postallarla basan gardiyanlar, şalvarını çıkardıkları Gezer’i yarı çıplak şekilde erkeklerin bulunduğu bölümlerden sürükleyerek geçirdi. Daha sona tamamen izole bir alan olan ve 24 saat kameralarla izlenen “süngerli oda”ya konulan Gezer’e kadın gardiyanlar cinsel saldırıda bulundu.

Gezer, maruz kaldığı işkence ve tecavüz nedeniyle intihar girişiminde bulundu. Kendini asan Gezer, çarşafın kopması üzerine yere düştü. Düşme sonucu kafası kanayan Gezer, tedavi edilmek yerine doktorların da kötü muamelesine uğradı. İnsan dışkısının olduğu bir yerde, 24 saat boyunca kameraların önünde zorla tutulduğunu anlatan Gezer’in yaşadıklarını duyurmak için yazdığı mektuplar da ailesine ulaştırılmadı. Telefon görüşmesinde yaşadıklarını ailesine anlatan Gezer’e, 5 gün hücre cezası verildi. Gezer’in yaşadıklarını anlatmasını engellenmesi bununla da sınırlı kalmadı.

Gezer’in Kocaeli İnfaz Hakimliği’ne verdiği ifadenin tamamı tutanağa geçirilmedi. Tutanağa sadece kötü muamele, çıplak bir şekilde yerde sürüklenmesi, bileklerinin bükülmesi, zorla hücreye götürülmesi ve erkek gardiyanlar tarafından cinsel tacize uğraması geçirildi. Gezer’in kadın gardiyanlar tarafından tecavüze uğradığı, gördüğü işkence, tecavüz ve kötü muamele nedeniyle yaşamına son verme girişimi, sonrasında kafasında kanama olmasına rağmen doktorların müdahale etmeyerek iki saate yakın bekletilmesi, “süngerli odada” elleri arkadan kelepçeli bir şekilde 4 saat bekletilmesi yönündeki ifadeleri tutanağa eklenmedi.

Gezer, yaşadıklarının ardından Kocaeli İnfaz Hakimliği’ne hakkındaki disiplin cezalarının kaldırılması için başvuru yaparak, aynı zamanda şikayette bulunsa da, başvurusu reddedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here