Ana Sayfa Haberler Kapanmanın yükü işçinin omuzlarında: LC Waikiki, işçilerin bayram primlerini kesti

Kapanmanın yükü işçinin omuzlarında: LC Waikiki, işçilerin bayram primlerini kesti

0
Kapanmanın yükü işçinin omuzlarında: LC Waikiki, işçilerin bayram primlerini kesti

Pandemi sürecinde üretim rekorları kıran LC Waikiki, kapanma sürecinde mağazaların açılmayacağını gerekçe göstererek işçilerin bayram primlerinin verilmeyeceğini açıkladı. Prim kesintisine karşı imza toplamaya başlayan işçiler, “Biz o bayram primlerini hesap ederek çağırdıkları mesaiye kalmamazlık yapmadık. Rapor almadan, devamsızlık yapmadan çalıştı. Şimdi ‘Bayram primi verilmeyecek’ diyorlar” diye tepki gösterdi.

“Giyim çeklerini de kestiler”

Evrensel’den Murat Uysal’ın ulaştığı bir depo işçisi, “Pandemide servetine servet katan, ülkenin dokuzuncu zengini olan Mustafa Küçük’ün üç kuruşluk bayram primimizi gasbetmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın gözü korkutulmaya çalışılıyor ancak daha kaybedecek neyimiz kaldı. Bu kesintiye de izin verirsek çıplak ücretimiz kalacak elimizde. Giyim çeklerini de kestiler, buradaki işçilerin hepsi çocuklarının bayramlığını o çeklerle alıyordu. İmkan var mı verdikleri ücretle giyime harcama yapmaya” şeklinde konuştu.

Şirketin 2023 hedeflerini 2021’de tamamladıklarını söyleyen depo işçisi kendilerine sabır dileyen mesajlar yollandığını belirterek, “Ramazan ayında işçinin bayram primine el uzatıyorlar. Bayramda çocuklarına alacağı kıyafetlerin çeklerini kesiyor. Sonra gönderilen mektuplarda sabretmemizi, Allah’ın izniyle bu zor günleri de atlatacağımızdan bahsediyorlar” dedi.

İşçilerinin tepkilerinin karşılığı olduğundan söz eden işçi, “Biz ses çıkarınca hiç vermeyecekleri bayram primini önce 600 liraya sonra 700 liraya çıkaracaklarını söylediler. En ufak hareketimiz bile onlara geri adım attırabiliyor. Bu da bize daha fazla yan yana gelirsek kazanamayacağımız hak olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here