Haberler Manşet

Karakolda ”barındırmadılar” serbest bıraktılar!

etelgraf haber-

Ankara’da “Barınamıyoruz” eylemi yapmak isterken gözaltına alınan 100’e yakın  üniversite öğrencisi serbest bırakıldı.

Artan kira fiyatları ve yurt yetersizliği nedeniyle ‘Barınamıyoruz’ eylemi yapmak isteyen öğrenciler darp edilerek gözaltına alınmıştı.

100’e yakın öğrenci serbest bırakıldı. 

Ankara Barosu Öğrencilere sahip çıktı

Ankara Barosu, polis şiddetiyle gözaltına alınan “Barınamıyoruz Hareketi” üyesi öğrencilerin, tutulduğu gözaltı merkezlerine gözlemci heyet göndererek, sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi,  gözaltına alınan “Barınamıyoruz Hareketi” üyeleri için açıklama yayınladı. Ankara Barosu, aralarında İzmir ve İstanbul’dan gelen öğrencilerin de olduğu gözaltında tutulan öğrencilerin tutuldukları gözaltı merkezlerine gözlemci heyet göndererek, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

‘YARALILAR VAR’

Birçok dijital medya görüntülerinde eylemcilere polisin sert müdahalesi olduğu ifade edilen açıklamada, “Görüntülerden ve meslektaşlarımızın beyanlarından, güvenlik güçlerinin kötü muamele yasağına aykırı eylemlerde bulunduğu, göstericiler arasında yaralananların olduğu anlaşılmıştır. Bu durum üzerine, merkezimiz tarafından öğrencilerin gözaltında tutulduğu kolluk birimlerine gözlemci görevlendirmeleri yapılmış olup, meslektaşlarımızın şüphelilerle görüşme ve durumlarını tutanak altına alma yönündeki çalışmaları devam etmektedir” denildi.

‘SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ’

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi olarak, hiçbir hak ihlaline sessiz kalmayacakları belirtilen açıklamada, “Bu hususta mağdurlara her türlü hukuki desteği verdiğimizi beyan eder, sürecin tamamlanmasının akabinde detaylı bilgilendirmeyi de yapacağımızı kamuoyuna saygılarımızla bildiririz” ifadeleri kullanıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir