Haberler

Kayyumun 2019 yılında 2 milyon liraya açtığı otogar hala faaliyete girmedi

Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki Turgut Özal Bulvarı’nda, 2018 yılında 1 milyon 950 bin TL bedelle inşa edilen ilçe otogarı halen faaliyete girmedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski kayyımı Cumali Atilla ile “FETÖ” soruşturması kapsamında açığa alınan Kulp Belediyesi kayyımı Fatih Dülgeroğlu ortaklığıyla hazırlanan otogar projesi için 4 Nisan 2018’de ihale yapıldı. İhale, 1 milyon 950 bin TL bedelle Nurfe İnşaat adlı şirkete verildi. İhalenin ardından başlayan otogar inşası 11 Kasım 2018 tamamlandı.

MA’nın haberine göre; 2019 yılının Mart ayında ise, toplam 11 milyon 500 bin TL’ye mal olan yapılar ile birlikte otogarın da açılışı yapıldı. Otogar, stadyum, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, camii gibi yapılan açılışına dönemin Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AKP Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Büyükşehir Belediye kayyımı Cumali Atilla, Kulp Belediyesi kayyımı Fatih Dülgeroğlu da katıldı.

2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen faaliye sokulmadı

Ancak, toplu açılış töreninde övgüler dizilen ilçe otogarı, 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen faaliye sokulmadı. Diyarbakır’a merkeze en uzak ilçedeki otogarın faaliyete sokulmaması kent sakinlerinin mağdur olmasına neden oluyor. Yoğun yolcu sirkülasyonun olduğu kentte, otobüs firmalarının da kentin en işlek caddelerinde durması aynı zamanda trafiğin de aksamasına neden oluyor. Söz konusu durumdan kaynaklı kent sakinleri farklı merkezlere gitmek için uzun bir süre otobüs beklemek zorunda kalıyor. Kulp-Diyarbakır arasında Büyükşehir Belediyesi’ne ait tek bir otobüsün çalışması da yaşanan mağduriyeti arttırıyor.

İlçe otogarının neden faaliyete geçmedi öğrenilemezken, DBB yetkilileri de sessiz kalmayı tercih etti. DBB’nin 6 farklı birimi, “yetkimiz yok” gerekçesiyle konuya dair bilgilendirme yapmadı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir