Ana Sayfa Muhalefet KESK: “TİS görüşmelerinde temel taleplerimiz insanca bir yaşam, demokratik, grevli bir toplu sözleşme”

KESK: “TİS görüşmelerinde temel taleplerimiz insanca bir yaşam, demokratik, grevli bir toplu sözleşme”

0
KESK: “TİS görüşmelerinde temel taleplerimiz insanca bir yaşam, demokratik, grevli bir toplu sözleşme”

Ǝtelgraf Haber:

KESK İstanbul Şubeler Platformu, TİS görüşmelerinde temel taleplerinin “insanca bir yaşam, demokratik, grevli bir toplu sözleşme” olduğunu söyledi.  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, görüşülmeye başlanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecine ilişkin Taksim’deki bir otelde basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 2022-2023 yıllarını kapsayacak TİS sürecinde tüm kamu emekçileri için tekliflerini “insanca bir yaşam, demokratik, grevli bir toplu sözleşme” yaklaşımıyla 6 temel talep üzerinden hazırladıklarını ifade etti. Bozgeyik, 2012 yılından bugüne kadar 5 defa “toplu sözleşme” masasının kurulduğunu belirterek, mutabakatla ve Hakem Kurulu kararı ile kaybedenlerin hep emekçiler olduğunu söyledi. 

TALEPLER GÖRMEZDEN GELİNİYOR 

İnsanca yaşamaya yetecek bir maaş taleplerinin devamlı görmezden gelindiğini söyleyen Bozgeyik, “Ülkeyi yönetenlerden en çok duyduğumuz ifadelerden birisi ‘işçiyi, memuru enflasyona ezdirmedik’ sözüdür. Ancak bununla ifade edilen enflasyon, TÜİK tarafından açıklanan, çarpık hesaplamalara dayalı resmi enflasyondur. Oysa işçiyi, kamu emekçisini, emekliyi ezen TÜİK’in resmi rakamları değil, sokakta, pazarda, mutfakta yaşanan hayatın gerçek, gayri resmi enflasyonudur” diye konuştu. Son iki yılda kamu emekçilerinin temel maaş unsurlarında resmi verilere göre yüzde 29,85 artış yaşandığını aktaran Bozgeyik, kamu emekçilerinin son iki yılda, yoksulluk sınırı verilerine göre yüzde 8,5 reel gelir kaybı yaşadığını belirtti. 

KAYNAKLAR GERİ DÖNMÜYOR 

Neoliberal politikaların sadece kendilerinin değil, aynı zamanda emekçilerin de aleyhine olacağının altını çizen Bozgeyik, “Halktan toplanan kaynaklar halka geri dönmemektedir. 2021 yılının sadece ilk 5 ayında faiz giderleri adı altında sermayeye-rantiyeye bütçeden aktarılan kaynak 81.457 Milyon TL’dir. İlk beş ayda toplam vergi gelirlerinin yüzde 19,22’si faize aktarılmış durumdadır. Aynı süreçte personel gideri ise 143.655 Milyon TL’dir. Faize aktarılan kaynak personel giderlerinin yüzde 58’i civarındadır. Bu ödemenin içinde Kamu Özel İşbirliği, Yap İşlet Devret gibi işletmelere koşullu yükümlülük gereği aktarılan devasa tutarlar mevcut değildir” ifadelerini kullandı. 

ÇÖZÜM: DEMOKRATİK VE ADİL ÇALIŞMA 

Kamuyu saran tüm bu haksızlıkların ve hukuksuzlukların ancak demokratik, adil bir çalışma yaşamının tesis edilmesi ile ortadan kalkmasının mümkün olacağını kaydeden Bozgeyik, demokratik, adil bir çalışma için adım atılmasına dikkati çekti. Kamuda çalışan kadın emekçilerinin taleplerinin TİS masasında, kadın yöneticiler tarafından ele alınması gerektiğini belirten Bozgeyik, kamu alanında kadınların yaşadıkları sıkıntıları vurgulayarak sorunların TİS masasında çözülmesi gerektiğini savundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here