Muhalefet

KESK: “TÜİK resmi evrakta sahtecilik yapıyor, cezalandırılsın”

etelgraf haber-

KESK yöneticileri, TÜİK yöneticilerinin enflasyon oranlarını kasten çarpıtarak, emekçilerin pahalılık altında ezilmesine neden olduğu gerekçesiyle, TÜİK yasasını ihlal ve “resmi belgede sahtecilik” suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Çarşamba günü (29 Aralık) Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) başkan ve yöneticileri hakkında enflasyonu olduğundan düşük hesapladıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

KESK, TÜİK yöneticilerinin ‘resmi evrakta sahtecilik’i cezalandıran TCK 204. Maddesini ihlalden yargılanmasını istedi. Buna göre:


(1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.’

TÜİK’e yurttaşların güveni kalmadı

KESK suç duyurusunda “TÜİK verilerine kamuoyunda güven kalmadığını” ve yurttaşların “yüzde 70’in üzerinde bir sonuç ile kurumun açıkladığı rakamlara inanmadığını” belirtti: “Bazı özel araştırma şirketlerine göre halkın yüzde 79’u resmi enflasyon rakamına inanmıyor. Halkın yüzde 43’ü ise enflasyon rakamlarının yüzde 40’ın üzerinde olduğuna inanıyor” dedi.

TÜİK kendi araştırmalarıyla çelişiyor

KESK dilekçesinde TÜİK enflasyon rakamlarının Merkez Bankası anketleri ve kurumun kendi araştırma sonuçlarıyla da çeliştiğine yer verdi: “Merkez Bankası’nın 50 katılımcıyla gerçekleştirdiği anket de enflasyon için fikir veriyor. 2021 yılında TÜFE beklentisi, bu anket döneminde yüzde 23,85 olarak açıklanmıştır.

“Öte yandan, Ekim 2021 de Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) yıllık yüzde 34,26 ve Kasım 2021 Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) yıllık yüzde 24,35 artması ile Sanayii Yİ-ÜFE yıllık rakamının yüzde 54,62 olması da göz önüne alındığında, TÜİK’in açıkladığı rakamlar arasında bile enflasyon çelişkisi kamuoyunun TÜİK’e olan güvenini iyice yitirmesine neden olmaktadır.”

TÜİK yöneticileri cezalandırılsın

KESK suç duyurusunu şu taleplerle sonuçlandırdı:

Savcılığınız tarafından, bahsi geçen suç şüphesi üzerine soruşturma başlatılması ve gerçek enflasyon oranlarının alanında uzman bilirkişilerce hesaplatılması talebimizdir.

Şikayetimize konu belgeleri düzenleme yetkisi TÜİK’e kanunla verilmiştir. Bu nedenle bu konuda tekel olan TÜİK’in verileri, sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğindedir. Bu yönüyle işlenen suç, TCK 204/2,3 gereğince cezalandırılmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir