Haberler

KESK’ten birçok ilde TİS protestosu

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), AKP ile Memur-Sen arasında imzalanan toplu sözleşmeyi protesto etti. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana başta olmak üzere çok sayıda ilde açıklama yapan kamu emekçileri, “Sefalet sözleşmesini kabul etmiyoruz” dedi.

Evrensel’de yer alan habere göre; kamuda 2 Ağustos’ta başlayan ve 3 hafta boyunca devam eden 6. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde AKP iktidarı ile Memur-Sen enflasyon zammına imza attı. 2022 için yüzde 5+7, 2023 için yüzde 8+6 oranındaki zammı içeren sözleşmeyi protesto eden kamu emekçileri “Gerçek enflasyon oranında (yüzde 45) zam” istedi.

“İnsanca yaşamak için mücadeleyi büyüteceğiz”

SES Aksaray Şube Temsilciliği, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde açıklama yaptı. Burada konuşan SES İşyeri Temsilcisi Aydın Erol, “Masaya ‘yetkili’ sıfatı ile oturanlar ve bu dönem ortak hareket ettikleri konfederasyon 2022 için yüzde 21 maaş artışı artı yüzde 3 refah payı artı 600 TL önceki dönem kaybı talep etmiştir. Yani 2022 yılı için yüzde 39 maaş artışı talep etmiştir. Buna karşım 2022 yılı için altışar aylık dilimler halinde yüzde 5+7 maaş artışına imza atmıştır. Yine 2023 için yüzde 17 maaş artışı + yüzde 3 refah payı teklifine karşılık altışar aylık dilimler halinde yüzde 8+6 oranına imza atılmıştır” dedi.

Örgütlenme düzeyi yüzde 1’in altında kalan sendikalara üye 4 milyon kamu emekçisi ve emeklinin de sözleşme primi ikramiyesinden yararlanamayacağını hatırlatan Erol, “İnsanca çalışmak ve insanca yaşamak için işçi-memur ve sendika ayrımı yapmadan mücadeleyi büyüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Cerrahpaşaya bağlı Haseki Kardiyoloji Enstitüsünde işçi ve kamu emekçilerine bildiri dağıtan SES üyeler “Sefalete teslim olmama” çağrısı yaptı.

“Bu sözleşme, kamu emekçisinin aklıyla alay etmektir”

İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) önünde bir araya gelen kamu emekçileri ve sendika temsilcileri adına KESK Dönem Sözcüsü Özer Tuncer konuştu. Tuncer, “Hükümet ile yetkili sendika arasında imzalanan mutabakat, kamu emekçilerinin yaşadığı yoksulluk, sefalet ve kölelik koşullarıyla adeta alay eden bir şekilde kamuoyuna müjde olarak duyurulmuştur. Bu sözleşme milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisinin aklıyla alay etmektir. Bu sözleşme kamu emekçilerinin geçimini, geleceğini değil kendi kişisel ikbalini korumak, kurtarmak gayreti içinde olan yetkili sendika yöneticilerinin AKP’nin memuru olduklarının vesikasıdır. Kamu emekçileri açısından bu sözleşme kadar, Memur-Sen’in sendikacılığı da yok hükmündedir” dedi.

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinde yaptıkları yürüyüş ile imzalanan sözleşmeyi protesto eden emekçiler, “Sefalete mahkum olmayacağız” sloganları attı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir