Haberler

KHK ile engellenen akademisyen AYM kararını bekliyor

MERSİN – Rektörün işine son verdiği davayı kazanan, ancak ihraç edildiği için işine dönemeyen Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Ergüzeloğlu Kilim, AYM’ye yaptığı başvurunun sonucunu beklediğini söyledi.  “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Ergüzeloğlu Kilim, Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı tarafından 2017 Şubat ayında işine son verildi.

  DAVAYI KAZANDI

 Kilim, üniversitenin görev süresini uzatmayarak işine son vermesi ardından Mersin 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme verdiği kararda, atama ve görev süresinin uzatılması için gereken en az puan 15 olmasına rağmen Kilim’in 135 puana sahip olduğu 2 jüri tarafından tespit edildi. Kararda, “Davacının görev süresinin uzatılması için gerekli olan şartları sağladığı sonuç ve kanaatine varılmakla, sadece bir jüri üyesinin bilimsel açıdan yeterli olmadığı yeterli görüşüne dayanılarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır” denildi.  

 KHK İLE İHRAÇ EDİLDİ

 Kararla birlikte Kilim, yeniden üniversitedeki işine döndü, ancak üniversite yerel mahkemenin kararını İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Burada birkaç ay çalışan Kilim, bu kez de 8 Temmuz 2018’de son yayınlanan 701 Nolu Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edildi. Kilim’in, işe iade edilmesine ilişkin OHAL Komisyonu’na yaptığı başvuru hala sonuçlandırılmadı.

  İSTİNAF KARARI 

İstinaf Mahkemesi, İdare Mahkemesi kararının hukuka ve usule uygun olduğu, davalı idare tarafından ileri sürülen iddiaların söz konusu kararın kaldırılmasını sağlayacak nitelikte görülmediğini belirterek 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 45’inci maddesinin 3’üncü fıkrası uyarınca istinaf başvurusunun reddine karar verdi. 

 DANIŞTAY: KARAR HUKUKA UYGUN 

Üniversite, İstinaf Mahkemesinin onama yönündeki kararına karşı bu kez Danıştay’a itiraz etti. Danıştay da kararını 25 Ocak 2022’de verdi. Danıştay kararında, “Temyizen incelenen karar usul ve hukuka uygun olup, dilekçede ileri sürülen temyiz nedenleri kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte görülmemiştir” denildi. 

 ‘TEK KRİTER REKTÖR TAKDİRİYDİ’

 Danıştay’ın onama kararını değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Esra Ergüzeloğlu Kilim, yerel mahkeme ve istinafın hakkında olumlu karar verdiğini belirterek, “Yani üniversitenin itirazını yersiz buldu. Üniversitenin elinde bütün dava sürecinde tek kriter ‘rektör takdiri’ idi. Başka somut hiç bir gerekçe sunmamıştı. O tarihten bu yana da rektörlük özellikle 50/d kadrosu ya da araştırma görevlisi çalışanların tepesinde ‘Demokles’in kılıcı’ gibi bu argümanı kullandı. Yani ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar, sicilleri ne kadar parlak olursa olsun, hiç bir şekilde suya, sabuna dokunmamış, en ufak bir eleştiri bile getirmemiş olsun, personelini tek kullanımlık tabak, bardak gibi takdirleriyle atan bir üniversite yönetimi anlayışı gelişti” ifadelerini kullandı.

 KHK İÇİN AYRI BİR DAVA AÇTI

Kararı olumlu karşıladığını, fakat işine dönmesi için yeterli olmadığını söyleyen Kilim, “Bu karar ile Danıştay, hem idareye hem yargıya objektif kriterlere dönme yönünde bir yol göstermiş oldu. Bu açıdan kararı önemli görüyorum. Bu karar maalesef kişisel olarak benim KHK’lılık durumumu ortadan kaldırmadı. OHAL Komisyonunun barış imzacıları için ret kararları verdiği biliniyor. Onun için ayrı bir dava (Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru) açtım. Oradan gelecek kararları bekliyoruz şimdi. Süreç benim için kolay geçmiyor tabii ki. Hukuk mücadelesinden vazgeçmemek başlı başına bir direniş oldu. Tüm KHK’lılar gibi yurttaşlık haklarından mahrum olarak ve ‘sivil ölü’ statüsünde hayatta kalma mücadelesi veriyorum” diye konuştu. 

 MA / Cemil Uğur

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir