Haberler İnsan Hakları

KHK’lılar: OHAL inceleme komisyonu lağvedilmelidir

Süleyman Özışık’ın açıklamalarının ardından iktidara “Binlerce dosyada iade kararı neye göre verilmiştir?” diye soran KESK, OHAL İnceleme Komisyonu’nun lağvedilmesi çağrısı yaptı.Bugün İstanbul KHK Platformu’da konuya ilişkin yeni bir açıklama yaptı .

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Süleyman Özışık’ın “Ben gerek Süleyman Soylu’ya, gerek OHAL işlemleri komisyonuna, gerek diğer mercilere masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm. Dedim ki ‘Bu insanlar eğer masum çıkmazsa hesabını benden sorun’. Araştırmalar yapıldı, hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı ve hepsi görevlerine iade edildi” şeklindeki açıklamasının ardından, “İktidar suçüstü yakalandı” başlıklı yazılı açıklama yaptı.

İhraçların iktidarın kadrolaşma ve parti devleti olmak için başvurduğu sivil darbe uygulaması olduğunu belirtilen açıklamada, “KESK’lilerin sendikal eylem ve etkinliklere katıldıkları, iktidarın emek karşıtı politikalarını eleştirdikleri ve teşhir ettikleri için ihraç edildikleri, komisyondaki dosyalarının da bekletilerek ikinci bir öç almaya dönüştürüldüğünü ısrarla ifade ettik. Tüm gelişmeler ve son olarak Özışık’ın itirafı görüş ve değerlendirmelerimizi doğrulamaktadır” diye belirtildi. 

Bugün İstanbul KHK Platformu’da konuya ilişkin bir açıklama yaptı .

Açıklamayı HKK platformu adına Fikret Beğer yaptı.

Beğer”OHAL döneminde 31 KHK ile toplamda 152 bin kamu emekçisi ihraç edildi. İhraç edilen kamu emekçileri gasp edilen haklarını aramak için başvuracakları bir mahkeme bile bulamadı.”dedi

Beğer Parasız, anadilinde bilimsel, laik, demokratik kamusal hizmet istemenin suç olmadığını söyledi.

KHK ‘lılar haklarını aramak için yaşadıkları ülkede başvuracakları bir yargı organı bulamayınca AİHM kapılarına dayanır diye AİHM’nin isteği üzerine iç hukukta yeri olmayan ama KHK ’lılara iç hukuk yolu olarak gösterilen ve 1 yıl süre ile görev yapacak olan OHAL işlemleri inceleme Komisyonu kuruldu. OHAL Komisyonuna 126 bin başvuru oldu. OHAL komisyonu binlerce emekçinin var olan sınırlar içinde bile olsa bağımsız ve adil yargıya ulaşmasını engellemek ve aslında kamu emekçilerini belirsizlik içinde oyalamaktan başka bir işlev görmedi. OHAL’in bir ürünü olan ve 1 yıllığına kurulan Komisyon, OHAL bittiği ve görev süresi dolduğu halde görev süresi iki kez uzatılarak hala varlığına devam etmekte hala emekçilerin yargıya ulaşmasının önünde engel olmakta ve hala emekçileri oyalamaktadır.

Parasız, anadilinde bilimsel, laik, demokratik kamusal hizmet istemek, emek ve demokrasi mücadelesinin parçası olmak, sendikal faaliyet yürütmek, barış istemek, MEB’e bağlı okullara çocuğunu göndermek, Çalışma Bakanlığına bağlı bir sendikaya üye olmak, bir bankaya para yatırmak, gazete okumak, TV izlemek, Kurum kanaati gibi birçok şey önce ihraç nedeni sonra ise komisyon tarafından verilen kararların kriteri yapılarak işe dönmek için başvuru yapan binlerce emekçiye red gerekçesi gösterildi.

Beğer açıklamasında Peki, Süleyman Özışık binlerce kişinin masum olduğu ispatını bedavadan mı yaptı? Yoksa buradan büyük paralar mı elde etti? diye sordu.

Bizlerin yıllardır söylediği gibi OHAL Komisyonu kuruluşundan, işleyişine ve aldığı kararlara kadar siyasal iktidara hizmet ve yandaşlarına rant alanı yaratmak için vardır ve aldığı tüm red kararları iptal edilmeli, kalan dosyalarda kabul kararı verilmeli ve derhal lağvedilmelidir. dedi

Daha sonra KHK’lılar dağıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir