Ana Sayfa Haberler Kılıçdaroğlu: “Bir cumhurbaşkanı yanan ormanın yerine otel yapılmasını sağlıyorsa yangını önleyemez”

Kılıçdaroğlu: “Bir cumhurbaşkanı yanan ormanın yerine otel yapılmasını sağlıyorsa yangını önleyemez”

0
Kılıçdaroğlu: “Bir cumhurbaşkanı yanan ormanın yerine otel yapılmasını sağlıyorsa yangını önleyemez”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, söndürülemeyen orman yangınları konusunda düzenlediği basın açıklamasında iktidarı eleştirerek “Eğer bir cumhurbaşkanı orman yangınlarıyla mücadeleyi yandaşı için yıllık ihalelerle yapıyorsa, yanan ormanın yerine otel yapılmasını sağlıyorsa yangını önleyemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan Kılıçdaroğlu, “Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleme konusunda bir master planı hazırlamaktan acizse, o cumhurbaşkanı orman yangınlarını engelleyemez.

Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarının beşer yıllık zaman dilimleri içerisinde sürekli arttığını göremiyor, görüyor da kavrayıp, önlem almıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez.

Bir cumhurbaşkanı küresel ısınma ile birlikte orman yangınlarının artacağını bilmiyorsa, dünyada ve Türkiye’de ilgili uzmanların yazılı uyarılarını dahi okumuyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez.

Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarıyla mücadeleyi yandaşı için yıllık ihalelerle yapıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez.

Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarınla kullanılacak uçak ve helikopterlerin dengeli olması gerektiğini bilmiyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez.

Bir cumhurbaşkanı yangında kullanılacak filonun belli bölgelerde bulunması ve yangına süratle müdahale edilmesi gerektiğini bilmiyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez.

Bir cumhurbaşkanı yanan orman alanlarının tekrar kazanılması için görevi Orman Bakanlığı’na değil de, Turizm Bakanlığı’na veriyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez.

Bir cumhurbaşkanı yanan orman alanlarının yerine otel yapımına ses çıkarmıyor, otel yapılmasını sağlıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez” diye konuştu.

“Türkiye yönetilemiyor, Saray iktidarı devletimizi aciz duruma düşürmüştür”

Kılıçdaroğlu, “Bu söylediklerimin tamamı doğrudur. Geldiğimiz tablo, yaşadığımız trajedi tam da budur. Türkiye yönetilemiyor.” diye konuşan CHP lideri “Büyük bir üzüntüyle söylüyorum ki; Saray iktidarı devletimizi aciz duruma düşürmüştür” dedi ve “yapılması gerekenler” olarak tespit ettiklerini de şöyle sıraladı.

  • Ülkemizi derhal yeni iklim krizlerine hazırlamaya başlamamız lazım. Ülkemiz iklim ve su krizinin ortasındadır. Saray iktidarı bu uyarıları duymamaktadır.
  • Bu süreçte kayıpların raporlanması lazım. Bu yapılırken Erdoğan’ın halkımıza adeta bir kredi pazarlayıcısı gibi yaklaştığı şekilde değil. Doğru dürüst kayıpların raporlanması lazım. Kim zarar gördüyse kayıt altına alınmalıdır.
  • Her orman için güncel ve doğru bir yangın planının yapılmasını sağlamalıyız. Bu iktidarın işi demeyeceğiz biz yapacağız.
  • Duygusal olarak fidan dikilsin diyorsunuz anlıyorum ama bilim insanlarını dinlemeye başlamanın tam zamanıdır. Bilim Çalıştayı gerçekleştireceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here