Haberler

Kılıçdaroğlu sermaye temsilcileri ile bir araya geldi: “İş insanlarının taleplerine kulak vermemiz gerekiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sermaye ile bir araya geldi.

Çeşme’deki bir otelde düzenlenen Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yüksek İstişare Konseyi toplantısında sermaye ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi yönetmeye talip olan tüm siyasi parti liderlerinin iş insanlarının taleplerine kulak vermesi gerektiğini” iddia etti.

“İş insanları ile buluşalım”

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Bu ülkenin iş insanları nasıl bir politikacı istiyor, zaten böyle bir eksende buluşabilirsek yarış, iyilikte yarış olur. Biz iyilikte yarışı öncelersek zaten Türkiye hızla büyür ve kalkınır. Çok dinamik bir ülke. Genç nüfusu var. Nüfus açısından son derece zengin bir ülke. Maalesef zenginliğimizi yeteri kadar kullanamıyoruz.”

Sermayeye sitem etti

Sanayicinin elektrik maliyetlerinin yüksek olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Akkuyu’daki nükleer santral devreye girdiğinde kilovat saatine KDV hariç 12,5 sent para ödeyeceksiniz. Sizin rekabet ettiğiniz ülkeler kilovat saatine 3 sentten elektrik kullanırken siz 12,5 sent. Üstelik garanti etmişsiniz, KDV hariç kullanacaksınız, nasıl rekabet edeceksiniz? Bir sitemim de şu, neden itiraz etmediniz? Rekabet şansınızı ortadan kaldırıyorlar. ‘Bu yanlıştır’ neden demediniz?” diye konuştu.

“Yabancı sermaye gelmiyor”

Türkiye’ye yeteri kadar yabancı yatırım gelmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Yabancılar gelmiyor, yatırım yapmıyor. Spekülatif amaçlı geliyorlar. Yüksek faiz veriyoruz, geliyor 1 yıllığına yüksek faizi alıp ülkesine gidiyor. Sizin ödediğiniz vergilerin büyük kısmı Londra’daki tefecilere gidiyor. Bunu siz içinize sindirir misiniz bilmiyorum ama biz sindiremiyoruz. İş insanlarımız istihdam yapsınlar ve Türkiye’yi büyütelim.”

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise “Millet ittifakı ile karar vereceğiz” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir