Manşet

Kimyasal silah iddiaları: Fincancı hakkında soruşturma

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) bölgesinde yürüttüğü saldırılarda kimyasal silah kullandığına dair iddialarla ilgili bir açıklama yaptı ve “Konuyu Meclis gündemine taşıyacağım” dedi. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da “Bu görüntülere TBMM sessiz kalamaz” dedi. İddialar için “araştırılmalı” açıklaması yapan Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında ise soruşturma başlatıldı.

Tanrıkulu twitter paylaşımında,

“Kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin  görüntüleri izledim. Kimyasal silah insanlığa karşı bir suçtur. İddialara dayanak olan görüntülerin doğruluğu üzerine soru önergemi Meclis gündemine sunacağım.Bu iddialar karşısında açıklama yapılmamış olması ilginç” dedi. 

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Sosyal medyada PKK’lilere karşı kimyasal silah kullanıldığına dair görüntüler olduğunu avukatlarım aktardılar. Durumun tespiti için bağımsız, uluslararası bir heyetin bölgeye giderek inceleme yapması gerekir. Bunun koşulları sağlanmalıdır.”

“Bu görüntülere TBMM ve muhalefet sessiz kalamaz. Bunu sessizlikle geçiştirmek suçu onaylamaktır. Gerekçesi ne olursa olsun kimyasal silah kullanmak dünyanın her yerinde ağır bir suçtur. Böyle bir suçun açık sorumlusu, savaş politikasında sınır tanımayan AKP-MHP iktidarı olur.”

“Hiç kimse bir an bile aklından çıkarmasın ki, kimyasal silah kullanımı insanlığa karşı suçtur ve insanlığa karşı suçlarda zaman aşımı yoktur. Böyle bir suç işleyenler, bağımsız yargı önünde mutlaka hesap vereceklerdir.”

HDP MYK, Zap, Metina ve Avaşin bölgelerinde PKK’lilere karşı kimyasal silah kullanıldığı iddiaları ile ilgili OPCW ve BM’ye “etkili çalışma” çağrısı yaptı.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW),  iddialara ilişkin JINNEWS’in sorularını yanıtladı.

OPCW yetkilileri, taraf devletler talep etmedikçe kimyasal silah iddialarını araştırmayacaklarını belirtti

Haber sitelerine yansıyan açıklamalara göre son iki aydaki saldırılarda  17 HPG’li kimyasal silaha maruz kalarak yaşamını yitirdi

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Medya Haber’de bağlandığı programda konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Görüntüleri incelediğini belirten Fincancı, “Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik-zehirli kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz” dedi.

Fincancı  “Uluslararası sözleşmelerin uygulanması ve kimyasal silahların kullanımını yasaklayan Cenevre Sözleşmesi kapsamında böyle bir iddia ortaya çıktığında nasıl bir araştırma yapılacağı da Minnesota Protokolü’nün ilkelerinin ele alınması gerekiyor. Bağımız heyetlerin oraya gidişinin engellenmemesi gerekiyor ama bir engelle karşılaşmışlar” diye konuştu. 

Fincancı hakkında soruşturma

Ankara başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya ‘PKK yayın organına açıklama’ gerekçesiyle ‘terör propagandası’ndan soruşturma başlattı. Başsavcılığın açıklamasına göre soruşturma, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’dan açıldı.

Kalın, Çelik ve MSB’den yalanlama

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Kimyasal iddiaları beyhude bir çabadır” açıklamasında bulundu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, “Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kimyasal silah kullanmakla suçlayanlar, alçak bir iftira şebekesinin parçasıdır.” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta kimyasal silah kullandığına yönelik iddiaları yalanlandı. Açıklamada iddiaların ‘dezenformasyon çabası‘ olduğu savunuldu.

Agos

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir