Ana Sayfa Haberler Kolombiya’da bir kazanım daha: Neoliberal sağlık reformu da rafa kaldırıldı

Kolombiya’da bir kazanım daha: Neoliberal sağlık reformu da rafa kaldırıldı

0
Kolombiya’da bir kazanım daha: Neoliberal sağlık reformu da rafa kaldırıldı

Kolombiya’da 28 Nisan’da başlayan ulusal grev ve kitlesel protestolar bir kazanım daha elde etti. Geri çekilen vergi reformunun ardından gündemdeki sağlık reformu da şimdilik rafa kaldırıldı. Kolombiya’da Kongre’nin iki kanadını oluşturan Senato ve Temsilciler Meclisi, sağlık reformu ile ilgili düzenlemeleri arşive kaldırma kararı aldı.

Arşive kaldırma kararı Senatoda 11’e karşı 2, Temsilciler Meclisinde ise 16’ya karşı 3 oyla alındı. Düzenleme sağ parti Radikal Değişim (CR) tarafından sunulmuş ve Ivan Duque hükümeti tarafından destekleniyordu. Düzenlemeyle sağlık sisteminin daha fazla özelleştirilmesi hedefeniyordu. Ulusal Grev’in temel taleplerinden biri de bu reformun iptal edilmesiydi. Haberi Twitter’dan duyuran Kongre Üyesi Alexánder López Maya, “Halkımızın yıllarca süren adaletsizliğe karşı sokaktaki mücadelesiyle, sağlığı bir hak olarak tahrip eden ve birkaç kişinin lehine daha da ticarileştiren reform arşivdeki yeni kavuştu. Birleşmek bizi özgür kılacak” dedi.

Polis şiddeti gündemde

Öte yandan Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi, Ulusal Grev çerçevesindeki gösteriler sırasında polis şiddetiyle ilgili şikayetleri yanıtlamak üzere Savunma Bakanı Diego Molano aleyhine gensoru önergesinin tartışılmasını onayladı. Tartışma 25 Mayıs’ta yapılacak. Kolombiya’da polis güçleri içişleri değil savunma bakanlığına bağlı. Yerel basına göre, Temsilciler Meclisi üyelerinin, argümanları dinledikten sonra Molano’nun görevde kalıp kalmayacağını oylamak için on günlük bir süreleri olacak. Kolombiya’daki Ulusal Grev sürecinde ilk olarak emekçi sınıflardan daha fazla vergi toplamayı hedefleyen vergi reformu geri çekilmiş, ardından Hazine Bakanı ve daha sonra da Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Ivan Duque’nin kabinesinden istifa etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here