Haberler

Kolombiya’da katliam: 30’un üzerinde ölü, yüzlerce gözaltı ve 90’a yakın kayıp!

Başkan Ivan Duque’nin Kongre’ye süt, et ve yumurta gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarını artırmayı amaçlayan bir vergi tasarısını teklif etmesinden sonra 28 Nisan’dan beri Kolombiya sokaklarında eylemler ve polis saldırısı durmadı. Eylemlerin yasaklanmasına rağmen Kolombiya halkı 50’den fazla bölgede kitlesel olarak sokağa çıktı. Temel gıdalardaki fiyatların yükselmesinin yanı sıra insan hakları savunucuları ve muhaliflere yönelik suikastlerin ve sistematik şiddetin son bulması da talepler arasında.

Ulusal Grev Komitesi’nin açıklamalarına göre eylemlerde 30’un üzerinde eylemci öldürüldü. Onlarca yaralı var ve yüzlerce insan keyfi şekilde gözaltına alındı.

Yerel kaynaklar saldırı nedeniyle 100’den fazla ölü ve çok sayıda yaralının olduğunu bildiriyor.

Duque, temel malların fiyatını artırmayı öneren tasarının geri çekildiğini açıklamasına rağmen, Kolombiyalılar şiddete, güvensizliğe ve sistematik katliamları protesto etmek için sokaklarda kaldı.

Talepler, halihazırda gerçekleştirilmiş olan vergi reformunun geri çekilmesine ek olarak, sağlık reformu ve ulusal aşılama planının güçlendirilmesidir.

AFP’nin haberine göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kolombiya güvenlik güçlerinin göstericilere aşırı güç kullandığını ve Cali kentinde polisin ateş açması sonucu beş kişinin hayatını kaybettiğini aktararak, “Derin şok içindeyiz” ifadelerine yer verdi.

Ülkede, protestolara katılan 89 kişinin de “kayıp” olduğunu aktaran BM sözcüsü Marta Hurtado, Cenevre’de yaptığı açıklamada, “Kolombiya’da güvenlik görevlileri tarafından aşırı güç kullanımı, ateş etme, göstericilere yönelik darplar ve gözaltı olaylarına ilişkin raporlar aldık ve tanıklarımız var” diye konuştu. İnsan hakları aktivisti Carlos Camargo da Cali’de gözaltına alınanlara yardım etmek isteyen üç insan hakları savunucusunun güvenlik güçlerinin saldırısına uğradığını aktardı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir