Ana Sayfa Haberler Kolombiya’da katliam: Vergi reformunu protesto eden 18 kişi öldürüldü

Kolombiya’da katliam: Vergi reformunu protesto eden 18 kişi öldürüldü

0
Kolombiya’da katliam: Vergi reformunu protesto eden 18 kişi öldürüldü

Paramiliter faşist grupların yoğun olduğu Kolombiya’da, halkı daha fazla yoksulluğa ve açlığa mahkum edecek olan vergi reformu protestoları iktidara geri adım attırdı ancak eylemlerde katledilenlerin sayısı 18’e yükseldi.

Kolombiya’da, geçinmekte zorlanan halkın durumunu daha da kötüleştireceği yönünde tepkilere neden olan tartışmalı “vergi reformu” yasası kitlesel protestolar sonucu geri çekildi.

Devlet Başkanı Ivan Duque’nin geri adım atmasına karşın halk, “Pandemi sürecinde benzeri hiçbir ‘reformun’ yapılmaması” talebiyle başkent Bogota ve birçok şehirde eylemlerini sürdüyor.

Resmi açıklamaya göre 28 Nisan’dan beri devam eden eylemlerde 16’sı sivil olmak üzere en az 17 kişi yaşamını yitirdi, 800’den fazla kişi de yaralandı. İnsan hakları örgütleri can kaybının daha fazla olduğunu belirtirken, polisleri de sivillere ateş açmakla suçluyor.

Çok düşük ücret aldıkları için vergiden muaf olan milyonlarca işçi, vergi ödemek zorunda kalacaktı. Asgari ücretin aylık 250 dolar olduğu ülkede, tasarının kabul edilmesi ile aylık 200 doların altına düşeceği öngörülüyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here