Haberler

Kolombiya’daki eylemlerde en az 178 kişi polis ve faşistler tarafından öldürüldü

Kolombiya’da 28 Nisan tarihinde başlayan sokak eylemlerinde ordu ve faşistlerin eylemcilere yönelik şiddetli saldırıları sonucunda birçok eylemci katledilmişti. Amerikalılar Arası İnsan Hakları Komisyonu (IACHR) Çarşamba günü bir rapor hazırlayarak Ivan Duque hükümetinin ulusal çaptaki eylemleri nasıl ele aldığını değerlendirdi.

Yapılan değerlendirmeye göre, resmi ve sivil faşistlerin saldırıları Kolombiya’da şiddeti ve güvensizliği tetikledi. Devlet terörü ve paramiliter güçlerin eylemcilere yönelik saldırısında en az 178 kişi katledildi, bin 113 kişi yaralandı ve 7 bin 400 Kolombiyalı zorla yerinden edildi.

Cezasızlık yaygın

Yolculuk’un haberine göre birçok farklı ülkenin temsilcisinden oluşan IACHR hazırladığı raporda barışçıl gösterilerin doğasına dikkat çekerken söz konusu saldırıları gerçekleştiren faillerin bulunması ve yargılanması için çağrı yaptı.

Hazırlanan raporda ayrıca Kolombiya’da devletin her kurumunda yüksek düzeylerde cezasızlık pratiklerine karşılaşıldığına dikkat çekildi.

Ivan Duque geri adım atmıyor

Uzun süreli eylemler sırasında çok sayıda cinsel ve etnik şiddet vakalarının ve katliamlarının gerçekleştiği belirtilen raporda devlet şiddetini ortaya çıkarabilmek için özel bir mekanizmanın kurulduğu kaydedildi.

Neoliberal saldırı politikalarına karşı direnişe geçen halkın ardından ise Ivan Duque hazırlanan rapora rağmen sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, “Hiç kimse bir ülkeye suç eylemlerine hoşgörülü olmasını tavsiye edemez” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir