Haberler Manşet

Konargöçer yaşam sürdüren Sarıkeçili Yörüklerin kız çocuğu, Müslüme’ye 7 gündür ulaşılamadı

etelgraf haber-

Konargöçer yaşam sürdüren Sarıkeçili Yörükler, Konya Bozkır bölgesinden kışı geçirmek için Mersin’in Gülnar ilçesi Yanışlı Bölgesi’ne geldi. Bir hafta önçe çadır kuran ailenin 2,5 yaşındaki çocuğu Müslüme esrarengiz bir şekilde kayboldu.

Mersin’in Gülnar ilçesinde Yörük bir ailenin çocuğu olan Müslüm Yağal’dan (3) 7 gündür haber alınamıyor. Müslüme’nin bulunması için arama çalışmaları sürüyor. 7’nci gününe giren arama çalışmalarından halen sonuç alınamadı. Bölgedeki tarama çalışmalarından sonuç elde edilememesi nedeniyle Müslüme’nin kaçırılma ihtimali üzerinde duruluyor. Soruşturma kapsamında savcılık kararıyla birçok kişinin de ifadesine başvurulduğu öğrenildi.

Mersin’in Gülnar ilçesine gelen konargöçer yaşam sürdüren Yörük ailenin 2,5 yaşındaki kızı Müslüme’nin çadırlarının önünde bisikletiyle oynarken kaybolması sonucu başlatılan arama çalışmaları dördüncü gününü doldurdu. Kokuya duyarlı köpekler, dronlar, 200 personel ve yöre sakinlerinin desteğiyle süren arama çalışmalarında şu ana kadar herhangi bir ize rastlanmadı.

Ne olmuştu ?

Konargöçer yaşam sürdüren Sarıkeçili Yörükler, Konya Bozkır bölgesinden kışı geçirmek için Mersin’in Gülnar ilçesi Yanışlı Bölgesi’ne geldi. Çarşamba günü çadır kuran 7 çocuklu Mehmet ve Selvi Yağal ailesinin 2,5 yaşındaki kızı Müslüme, aynı gün saat 17.00 sıralarında bisikletiyle oynarken kayboldu.

Aile ve çevredekilerin yaptığı aramada bulunamayan küçük kız için haber verilmesi üzerine jandarma, itfaiye ve AFAD ekipleri bölgeye sevk edildi. Ormanlık alanda süren arama çalışmalarında 4 gün geride kalırken bir sonuç elde edilemedi.

Yaklaşık 200 kişiden oluşan ekip; vadi, ormanlık ve dağlık alanda arama çalışmasını sürdürürken iz takip ve kokuya duyarlı köpeklerden destek alınıyor, drone ile de tarama yapılıyor. Karadan 10 kilometrelik alandan fazla bölge tek tek aranırken şu ana kadar bir ize rastlanılmadı. 

Sarıkeçililer-Türkmenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Yağal, dört günde yapılan tüm arama çalışmalarının sonuç vermediğini söyledi. Yağal, konar-göçer ailenin kışı bölgede geçirmek üzere çadır kurduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu yıl kış sezonunu geçirecekleri yer burası. Onun için buraya geliyorlar, sürüye uymayan veya kaybettikleri keçi kalıyor. Delikkaya bölgesinden göç ediyorlar, orada bir keçileri kayboluyor. Buraya sürüyü getirdikten sonra kalan keçiye babası arabayla gidiyor. Babası araba ile gidince çocukta babasının arkasından gitmek istiyor. Tek elimizdeki belirti bu. Annesi getiriyor çocuğu tabii yeni gelmiş, çadır kurulacak, yemek hazırlanacak, yatak hazırlanacak, çocuk o işin telaşıyla bir anda hatırından çıkartıyorlar. Artık ne kadar süre geçiyor bir bakıyorlar çocuk yok. Acaba şurada mı oynuyor, şuraya mı gitti, yola mı gitti bir vakitte öyle arıyorlar. Ümitleri geçtikten sonra ilgili yerlere haber etmişler. Kayıp olma şekli bu, çocuğun. Tek bilinen şu an bu bilgidir. Tüm ekiplerimiz seferber oldu. AFAD olsun, Jandarma birlikleri, komando, bizim yerli sivil halkımız bölgede bakılmadık çalı dibi konmadı. Ama şu ana kadar en ufak bir belirti, bir iz elde edemedik.”

7 çocuk annesi Sevil Yağal, bölgede kışı geçirmek üzere geldiklerini belirterek, “Kaybolduğu gün saat 3 gibi gelmiştik. Ben mallarla ilgilenirken, bir kısmının arkada kalmıştı. Babası da mallara bakmak için arabayla giderken, arkasından gitmiş olabilir. Bir anda sanki yer yarıldığı içine düştü” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir