Ekoloji Manşet

Konya Ovası’nda sadece bu yıl 16 yeni obruk oluştu

Konya Ovası’nda, yeraltı sularının aşırı kullanımı, zamanla çözünen kireç taşlarının boşluk oluşturması ve zeminin çökmesi gibi nedenlerle bu yılın ilk dokuz ayında 16 obruk daha oluştu.

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, Konya’da oluşan obruk sayısının 2 bin 600 civarında olduğunu söyledi.

Geçen yıla göre Konya Ovası‘nda obruk sayısının azaldığına işaret eden Arık, “Yeni obrukların bir bölümü Karapınar bölgesinde bir bölümü de daha kuzeyde, Cihanbeyli, Sarayönü, Kulu ve Yunak ilçelerinde oluştu. Bu yıl 16 obruk tespit ettik. AFAD ile yürüttüğümüz çalışma kapsamında daha önce oluşmuş ve envantere girmemiş olan obrukları da kayıt altına alıyoruz” dedi.

Yer altı su seviyesi düştükçe obruklar artıyor

Jeolojik faktörler ve yer altı sularının azalması ile kuraklığın da obruk oluşumunda etkili olduğunu dile getiren Arık, obrukların sıklıkla görüldüğü Karapınar’da yoğun şekilde yer altı su kullanımı olduğunu hatırlattı:

“İklimsel afet yaşıyoruz. Burada çok su tüketen bitkilerin üretimi devam ediyor. Suya talep çok fazla. Hem yağış azlığı hem de suyun fazlaca kullanılmış olması yer altı su seviyesindeki oynamaları artırıyor. Geçtiğimiz yılla bu yıl arasında yer altı sularında asgari 10 metrelik bir düşüm var. Havza içerisinde yer altı su seviyesi düşmeye devam ediyor. Bu da tabi ki obruk oluşumunu tetikliyor.”

‘Yerleşim alanlarının içinde de oluşmaya başladı’

Arık, obrukların 2000’li yıllardan önce daha yüksek kotlarda oluştuğunu belirterek şunları söyledi: “O zaman yer altı seviyesi daha yüksekti. Tarımsal alanlarda, yerleşim yerlerinde, önemli kara ve demir yollarının yanında, enerji nakil hatlarının olduğu bölgede obruklar oluşuyor. Artık yerleşim alanlarının içinde de oluşmaya başladı. Evlere, yapılara zarar verebiliyor. Hatta Karapınar bölgesinde bir camiye de zarar verdi. Dolayısıyla artık insan hayatı ve canlı yaşamı için tehdit haline geldi.”

Bölgede çiftçilik yapan Kadir Gümüşsoy da tarım arazilerinde oluşan obrukların korkuttuğunu söyledi. Bölgede yer altı su kaynağıyla tarımsal üretim yaptıkları söyleyen Gümüşsoy, “Ne zaman olacağını bilemediğimiz için tarlaya endişeli geliyoruz. Kapalı havzada su kaynağı yok. Yer altı suyu da azalıyor. Bu yıl kuyuda su sekiz metre daha çekildi. Teşviklerle az su tüketen bitkiler yetiştirmek isteriz” dedi.

yeşil gazete

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir