Ana Sayfa Haberler Konya’daki katliam gözleri emniyet müdürüne çevirdi: Dink cinayeti ve 10 Ekim katliamının istihbaratlarına sahipti

Konya’daki katliam gözleri emniyet müdürüne çevirdi: Dink cinayeti ve 10 Ekim katliamının istihbaratlarına sahipti

0
Konya’daki katliam gözleri emniyet müdürüne çevirdi: Dink cinayeti ve 10 Ekim katliamının istihbaratlarına sahipti

Konya İl Emniyet Müdürü Engin Dinç’in katliamlarla dolu geçmişi, Meram İlçesi’nde 7 kişilik Kürt ailenin ırkçı ve faşist saldırıda öldürülmesinin ardından bir kez daha gündeme geldi.

MA’nın haberine göre, Dedeoğulları ailesi, katliamdan önce de aynı kişilerin saldırısına uğramış ve tutuklanan 12 kişiden 10’u sırayla serbest bırakılmıştı. Gözaltına alınanlardan 10 saldırgana da “koruma kararı” verilmişti. Ailenin 12 Mayıs’ta saldırıya uğramasının ardından da tehditler devam etmiş ve katliamın göz göre göre gerçekleşmesi de geçmişi tartışmalı İl Emniyet Müdürü Dinç’i yeniden hatırlattı. Dinç, Trabzon İstihbarat Daire Başkanı olduğu dönemde, gazeteci Hrant Dink öldürüldü ve cinayetten ötürü yargılandı.

Dink’in öldürüleceğini bilen ilk isimlerdendi

Emniyet Müdürü Dinç, cinayetin en önemli isimlerinden olan Erhan Tuncel’i “muhbir” yaptığı belirtilen isim olarak dikkati çekmişti. Aynı zamanda Dinç, gazeteci Dink’in öldürüleceğinden haberdar olan ilk isimler arasında yer alıyordu.

Dink Davası sonucunda, Dinç hakkında “İhmali davranışla kasten öldürmek” suçundan beraat, “Kamu görevlisinin görevi ihmal” ve “Kamu görevlisinin görevi kötüye kullanması” suçlarından ise zaman aşımı nedeniyle düşme kararı verildi. Dinç, yapılacağından haberdar olan ilk isim olmasına rağmen AKP tarafından ödüllendirilerek İstihbarat Daire Başkanlığına getirilmişti.

26 Ağustos 2004’ten, 19 Eylül 2007’ye kadar Trabzon İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Dinç döneminde, TAYAD’lılara linç girişimi, McDonald’s bombalanması ve Rahip Santoro’nun öldürülmesi gibi pek çok olay yaşandı.

10 Ekim katliamının istihbaratını da biliyordu

IŞİD’in 10 Ekim Ankara Katliamı’na dair 8 Ekim 2015 tarihinde elde edilen istihbarat raporunun, 10 Ekim 2015 günü sabahı dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Dinç tarafından Terörle Mücadele Şube Müdürlüklerine gönderildiği Mülkiye Müfettişleri raporunda ortaya çıkmıştı. Bu durum akıllara Dink cinayetinden sonra bir kez daha Dinç’in “istihbarat sakladığı” tepkilerine neden olmuştu.

IŞİD’in katliamcılarının isminin dahi yer aldığı raporu 2 gün bekletmesine rağmen Dinç, Mülkiye Müfettişlerinin 10 Ekim Katliamı’nda ihmali olabileceği şüphesiyle ifadesini aldığı emniyet görevlileri arasında yer almamıştı.

Eskişehir Emniyet Müdürü Engin Dinç, Konya İl Emniyet Müdürlüğüne, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın kararnamesiyle 7 Temmuz’da atandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here