Ana Sayfa Haberler Korkut Eken konuştu: “Peker kardeşler elemandı”

Korkut Eken konuştu: “Peker kardeşler elemandı”

0
Korkut Eken konuştu: “Peker kardeşler elemandı”

1996 yılında Kuzey Kıbrıs’ta suikast düzenlenen gazeteci Kutlu Adalı cinayeti ile ilişkilendirilen emekli yarbay Korkut Eken, suç örgütü lideri Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker ile Kıbrıs’a beraber gittiğini kabul etti. Ancak Eken, Atilla Peker’i hangi sıfatla yanında götürdüğü sorusuna yanıt verdi. Eken, “Orada PKK ile bir çatışma olursa yanımda birisi olsun istedim. Bu tür olaylarda o günkü devlet stratejisine göre devlet görevlisi yerine ‘eleman’ kullanılıyordu” dedi.

Atilla Peker ne dedi?

Peker’in kardeşi Atilla Peker savcılığa verdiği dilekçede, gazeteci Adalı’yı öldürmek için Korkut Eken’le Kıbrıs’a gittiklerini itiraf etti:

“Korkut Eken ile THY’nin tarifeli uçağı ile Kıbrıs’a gittik. Korkut Eken bana ‘JERIKO’ bir silah verdi ve belimde silah olmak suretiyle uçağa bindik. Kıbrıs’ta Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na gittik. Orada Kurmay Albay Galip Mendi ile tanıştım. Sonrasında yan odada Korkut Eken, ‘Uzi’ marka bir silahı bana verdi, susturucunun nasıl sökülüp takılacağını öğretti. Beyaz Renault Toros marka araçla Kutlu Adalı isimli şahsın evinin çevresinde keşif yaptık. Daha sonraki süreçte İstanbul’da bir otelde Sedat Peker ve birkaç kişinin olduğu odada Korkut Eken ile görüştüm. Bana hitaben gülerek, ‘Atilla biz Kıbrıs işini hallettik biliyor musun’ dedi.”

Galip Mendi konuştu

Eski Jandarma Emekli Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi ise iddiaları şöyle yanıtladı:

“1994-1996 arasında Sivil Savunma Daire Başkanlığı’nda görevliydim. 1996 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na tayinim çıktı. Tayinimden hemen önce gazeteci Kutlu Adalı öldürüldü. Bu olayın bizimle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Korkut Eken, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapmış bir büyüğümüz. Beni de ziyaret etti. Yanında da Atilla Peker isimli kişi vardı. Ama o gün adını bilmiyordum. Korkut Eken’in yanında bond çanta vardı. Ama içinde ne vardı, bilemiyorum. Korkut Eken, PKK ile ilgili istihbarat çalışması yapılacağını söyledi. Biz de kendisine Toros aracı tahsis ettik.”

Eken, Peker ile gittiğini kabul etti

Korkut Eken de, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Atilla Peker’le KKTC’ye gittim. PKK’nın oradaki faaliyetlerine yönelik 3-5 günlük bir inceleme yaptım. PKK’nın yaralılarını Kıbrıs’a götürdüğünü tespit ettik. Rum Kesimi’nde tedavi edildikten sonra Yunanistan’da bulunan Lavrion kampına teröristler sevk ediliyordu. Bunları ben raporladım ve Kolordu Komutanı Hasan Kundakçı paşama verdim.”

Eken’den Peker hakkında yeni açıklama

Bu açıklamalar üzerine, “Atilla Peker’in Korkut Eken’in yanında ne işi vardı?” sorusu gündeme geldi. Hürriyet gazetesi, bu soruyu sormak için Korkut Eken’e ulaştı. Eken, “Bu konuda söyleyeceğimi söyledim, başka da konuşulacak bir şey yok. Söylenecek bir şey de yok” dedi.

Eken, konu hakkında Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuştu. Eken’in soruya verdiği yanıt şöyle:

“Orada PKK ile bir çatışma olursa yanımda birisi olsun istedim. Bu tür olaylarda o günkü devlet stratejisine göre devlet görevlisi yerine ‘eleman’ kullanılıyordu. Tabii aslolan devletin kendi elemanlarını kullanmasıdır. Şimdi aslan gibi arkadaşlar bu işleri yapıyor. Şu anda MİT’in yurtdışı operasyonlarını izliyorum, çok büyük başarılar elde ediliyor. Teknik imkanlar çok. Bize para-pul da vermezlerdi. O zaman örtülü ödeneği harcamayıp seneye aktarmak önemliydi.

Bakın, siyasiler birbirine arka çıkıyor. ‘İçişleri Bakanın yanındayım, arkasındayım’ denilip konu kapatılıyor. Peki Korkut Eken’in arkasında kim var? Allah’tan korkulur. Şanımla, şerefimle arkadaşlarımla görevlerimi en başarılı biçimde bitirdim, emekli oldum. Başarısız hiçbir operasyonum olmadı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here