Ana Sayfa Haberler Koronavirüs döneminde Latin Amerika’daki milyarderlerin sayısı 76’dan 107’ye yükseldi

Koronavirüs döneminde Latin Amerika’daki milyarderlerin sayısı 76’dan 107’ye yükseldi

0
Koronavirüs döneminde Latin Amerika’daki milyarderlerin sayısı 76’dan 107’ye yükseldi

Sınıfsal çelişkilerin daha da derinleştiği koronavirüs döneminde Latin Amerika’nın zenginleri daha da zenginleşirken yoksulları da daha da yoksullaştı.

Forbes Dergisi’nde yer alan bilgilere göre, koronavirüs salgınının başlangıcından itibaren borsaların dalgalı yapısı sebebiyle zenginler servetlerini hızlı bir şekilde artırırken Latin Amerika ve Karayipler’deki milyarderlerin sayısı yüzde 40 oranında arttı.

480 milyar dolara ulaştı

Latin Amerika ve Karayipler’deki 76 milyarderin koronavirüs salgınını başlangıcında 284 milyar dolar serveti bulunuyordu.

Mart ayında yayınlanan listede birikmiş varlıklar 448 milyar dolara ulaşırken milyarderlerin sayısı 105’e yükseldi.

Mayıs ayında yapılan güncellemede ise 107 milyarderin 480 milyar dolar civarında bir servete hakim olduğu ortaya çıktı.

Milyarderlerin çoğu Brezilya ve Meksika’da

Latin Amerika ve Karayiplerin milyarderleri listesinde ise ilk sırada America Movil’in sahibi Carlos Slim 70 milyar dolar ile yer alıyor.

Slim’i 26 milyar dolar serveti ile Meksikalı German Larrea ve 20 milyar dolarlık servetiyle Brezilyalı Paulo Lemann takip ediyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) uzmanları tarafından yapılan analize göre ise Latin Amerika ve Karayipler’deki milyarderlerin dörtte üçü Brezilya ve Meksika’da bulunuyor.

Yoksulluk son 20 yılın zirvesinde

Öte yandan uluslararası kuruluşlar ve Birleşmiş Milletler tarafından 24 Mayıs tarihinde yayımlanan bir araştırmaya göre Latin Amerika’da aşırı yoksulluk yüzde 12.5 ile son yirmi yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Rapora göre Honduras, Meksika ve Ekvador’da temel gıda maddelerine erişemeyenlerin oranı sırasıyla yüzde 26.1, 18.3 ve 12.8 oranında arttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here