Ekoloji Haberler

Köy adına muhtarlık dava açtı: Karalgazi Köyü’ndeki mermer ocağı için iptal talebi

Karaman’a bağlı Karalgazi Köyü Muhtarlığı köyde daha öncede birçok kez tartışma konusu olan mermer ocağı için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı”nın Anayasa’ya, hukuka, bilimsel gerçeklere aykırı olduğunu ve kamu yararına aykırılıklar içerdiğini belirterek iptal davası açtı.

Karalgazi Muhtarlığı yazılı bir açıklama yaparak iptal taleplerinin gerekçelerini ayrıntılı olarak kamu oyuyla paylaştı.

Yapılan yazılı açıklamada, mermer ocağı olarak kullanılacak alanın büyük bir bölümünün tarım alanı olarak belirlenmiş olduğu ve bir kısmının da Bakanlar Kurulu kararıyla 2016 yılında Büyük Ova Koruma Alanı olarak ilan edilen Karaman Ovası’nın sınırları içinde yer aldığı belirtildi.

ÇED Raporunda mevcut yerleşim alanları üzerindeki etki değerlendirmesinin dikkate alınmadığını bildiren Karalgazi Muhtarlığı, ocağın köydeki su kaynakları ile birinci sınıf tarım arazileri üzerinde yaratacağı hava kirliliği, gürültü gibi etkilerin raporda yer almadığını açıkladı

Açıklamada, “Arama Sahasının yerleşim birime 200 metre mesafede olması ve yakın olmasının tehlikesini gözler önüne sermektedir. Hem yerleşim yerlerine hem de tarım arazilerine yakın olması insan ve çevre sağlığının maalesef hiçe sayıldığının bir göstergesidir.” ifadelerine yer veren Karalgazi Muhtarlığı, ÇED Raporunun iptali için köy tüzel kişiliği adına Konya 1. İdare Mahkemesinde dava açtıklarını bildirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir