Ana Sayfa Ekoloji Köyceğiz Gölü, çevredeki taş ocakları sebebiyle yok olma tehlikesi altında

Köyceğiz Gölü, çevredeki taş ocakları sebebiyle yok olma tehlikesi altında

0
Köyceğiz Gölü, çevredeki taş ocakları sebebiyle yok olma tehlikesi altında

Sermayenin kar hırsı doğayı yok etmeye devam ediyor. Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Muğala Köyceğiz Gölü ve havzasının çevredeki taş ocaklarının tehdidi altında olduğunu söyledi ve bir an önce önlem alınmazsa gölün yok olacağını belirtti.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Prof. Dr. Doğan Kantarcı, “Köyceğiz Gölü ve havzasında ekolojik değerlendirmeler” üzerine bir çalışma yaptı. Gölün havzasındaki koruma tedbirlerinin sınırlı ve yetersiz olduğuna dikkat çekilerek bölgede açık taşocağı işletmeciliği yapıldığına dikkat çekti.

Ormanlık alanlar korunmalı

Çalışmada, bölgede yüksek yağışların olduğuna değinilerek “Orman, yüksek yağışların tepede alıkonmasını ve yavaşça toprağa ulaşmasını sağlamaktadır. Orman altındaki ölü örtü ve toprağa karışmış olan humusta suyun toprağa sızmasını sağlamaktadır. Topraktaki gözeneklerden ve kök çevrelerinden derine sızan su, ana kayanın çatlak sistemine, oradan da yeraltı suyuna ve giderek göle ulaşmakta, gölü beslemektedir. Bu sebeple ormanların korunması, geliştirilmesi, ağaçlandırılması, ağaçlandırılamayacak arazinin de teraslanması ve ya taş sekilerle basamaklandırılması gerekmektedir” denildi.

Materyaller göle doluyor

Dağlarda oluşacak sellerin taşacağı materyalin Köyceğiz Gölü’ne giderek dolmasına neden olacağı kaydedilen çalışmada, “Bu olayı, uzun bir süreç olarak düşünmemek ve uzun gelecekte dolacağı yanılgısına düşmemek gerekmektedir. Yüksek yağışlar incelendiğinde, ormanlar tahrip edilirse ve ağaçlandırmalar yapılmaz, tedbir alınmazsa gölün dolmasının veya kapasitesini kaybetmesinin çok uzun sürmeyeceği anlaşılır” sözlerine yer verildi.

Kamu yararı göz önüne alınmalı

Çalışmada sonuç olarak özetle şu ifadeler kullanıldı:

Köyceğiz Gölü’nün korunması için havzasının da korunması gerekmektedir. Konunun ekosistemler birliğinin koruması olarak ele alınması, bölgenin yaşanılabilirliğinin ve bölgede yaşayan insanlarımızın da varlığının devam ettirilmesi öncelikli ve üstün kamu yararı anlam ve kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here