Film, kot kumlama işinde çalışırken slikozis hastalığına yakalanan ve bu nedenle hayatlarını kaybeden işçilerin hikayesine odaklanıyor.

Ali Ergül’ün yönetmeliğini yaptığı “Kumun Gecesi – Şeva Xîzê” belgeseli erişime açıldı. Film, kot kumlama işinde çalışırken slikozis hastalığına yakalanan ve bu nedenle hayatlarını kaybeden işçilerin hikayesine odaklanıyor.

Berlin Bağımsız Film Festivali’nde “En İyi Belgesel” ödülüne değer görülen filmin yönetmen yardımcılığını Mehmet Şafi Ergül, müziklerini Mem Ararat ve Samet Önder Gök üstlendi. Filmin kurgusu ise Filiz Gül’e ait.

Ergül yapımını “Kumla boğulup toprağa gömülen emekçilerin hikâyesini anlattığımız filmimiz” sözleriyle anlatıyor.

Film ile ilgili olarak Ergül şu bilgiyi paylaşıyor:

“Kenan Temiz’in 2004 yılında Silikozis hastalığından hayatını kaybetmesi ile başlayan kot kumlama işçileri mücadelesi kısmı başarı ile sonuçlandı. Türkiye’de kot kumlama atölyeleri kapatıldı, hastalık seviyesi yüksek olan hastalar malulen emekli oldular. 10 yıllık süreçte hastalık durumu düşük olan birçok işçinin hastalık seviyesi yüksek oldu. Onlarca hasta hayatını kaybetti. Türkiye’de kot kumlama işinde kaç işçinin çalıştığı bilinmiyor.

“2004’te Kenan Temiz’in hayatını kaybetmesiyle başlayan Silikozis’e bağlı ölümler devam ediyor. Kaç işçinin hayatını kaybettiği, kaç işçinin bu hastalığa yakalandığı bilinmiyor.

“Kot kumlamanın yasaklanmasıyla birlikte artık kotlar kimyasallarla beyazlatılıyor. Ancak, mermer işçileri ve diş teknisyenlerinde slikozis hastalığı tespit edildi. Kötü çalışma koşulları ise atölyelerde devam ediyor. ‘Kumun Gecesi’ belgeseli 10 yıllık sessiz sürecinde işçilerde çalışmaları koşullarına bağlı oluşan Silikosiz hastalarının güncel durumunu anlatmaya çalışan bir çalışma.”

Bia

Bir Cevap Yazın