Ekoloji Manşet

Kurşun sıkmışlardı: Van’da mermer ocağına karşı çıkan köylüler ölümle tehdit edildi

Van’da mahallelerine yapılmak istenen mermer ocağına karşı çıktıkları için üzerlerine kurşun sıkılıp, gaz bombası atılan Yurtbaşı Mahallesi sakinleri askerlerin kendilerini öldürmekle tehdit ettiğini söyledi.

MA’dan Barış Dönmez’in haberine göre; Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı kırsal Yurtbaşı Mahallesi sakinleri, mahallelerinde yapılmak istenen mermer ocağına karşı çıktıkları için askerler ve korucu şiddetine maruz kaldı. Üzerlerine kurşun sıkılıp, gaz bombası atılan ve tehdit edilen yurttaşlardan bazıları darp edilerek gözaltına alınırken; mermer ocağı için ahırları dozerle yıkılan yurttaşların hayvanları ise dışarıda kaldı.

“Gazdan çocuklarımız nefes alamaz durumdaydı”

Yaşadıkları şiddeti aktaran yurttaşlar, eşyalarının ve hayvanların yıkıntılar altında kaldığını söyleyerek, yapılanların zulüm olduğuna dikkat çekti.

Mermer ocağının yapılmak istendiği yerin hem hayvanlarının hem de kendilerinin yaşam alanı olduğunu ifade eden Zarife Bilek, yaşadıkları yerin zorla ellerinde alınmak istendiğini belirterek, “Yaşadığımız köy çok küçük, o yüzden hayvanlarımızın geceleri buraya getiriyor ve sağımını burada yapıyoruz. Ahırlarımızı bizden habersiz yıkmaya başladılar. İçerideki hayvanlarımızı çıkarmaya çalışırken de engel olup, darp ederek bizleri uzaklaştırdılar tavuğumuz altında kaldı. Yıkım günü köyün içine de bir sürü gaz bombası atılar. Gazdan çocuklarımız nefes alamaz durumdaydı. Buraya kimsenin mermer ocağı açmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“Sizleri öldürürüz”

Mahalle sakinlerinden Mikail Bilek, köyün tek hayvan barınak ve sağım yerinin burası olduğunu belirterek “Şimdi bahar ayıdır idare ederiz peki kış geldiğinde ne yapacağız?” diye sordu.

Yıkım esnasında besi hayvanlarını ahırlardan dışarıya çıkarmaya çalışan köylülere askerler ve korucularca darp edildiğini söyleyen mahalle sakinlerinden Mahir Yücel ise yaşanan şiddeti şöyle anlattı: “Korucular ve askerler köye gaz bombası atıyor, havaya silah sıkıyorlardı. Köylülere ‘sizleri öldürürüz’ diyordular. Silahların patladığı gün kardeşimle birlikte 6 kişiyi gözaltına aldılar. Zor şartlar altında topladığım 100 bin TL ile ahır yapmıştım. Yaptığım o ahırı da yıktılar. Ben şimdi o parayı nasıl toplayacağım. Önümüz kış, hayvanlarımızı nerede besleyeceğiz? Bizim tek geçim kaynağımız hayvancılıktır. Şimdi biz hayvancılığı da bırakırsak neyle geçineceğiz? Şimdi bir mermer ocağı için bütün köylüleri görmezden geliyorlar.”

Başvurular yanıtsız bırakıldı

Birçok kez valilik ve kaymakamlığa dilekçe verdiğini ama bir türlü yanıt alamadığını ifade eden Arafat Bilek, “Yıkılan ahırda bir sürü eşyam kaldı. Burada 100’e yakın kişi yaşıyor. Hepimiz hayvanlarımızı orada besliyorduk. Şimdi elimizde bir şey kalmadı. 14 yıldır ocak kurulmuş o alanda ama biz çıkarılmasına izin vermedik. En son askerlerle gelerek zorla girmeye çalıştılar. 25 tane ahırı dozerle yıktılar” dedi.

Altun Bilek ise, ahırların yıkımı esnasında çocuğunu yıkıntıların arasında kalmaktan son anda kurtardığını söyleyerek, “Bütün köyün hayvanları o alanda yer alıyor. Orada hayvanlarımızın sağımını ve barınmasını sağlıyorduk. Şimdi bütün hayvanlarımız dışarda kaldı. O hayvanlarla geçimimi sağlıyorum. Yapılanlar zulümdür” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir