Ana Sayfa Haberler ‘Kürtler Camii’ çok fazla onarıldığı için adı ‘Türkler Camii’ olmuş

‘Kürtler Camii’ çok fazla onarıldığı için adı ‘Türkler Camii’ olmuş

0
‘Kürtler Camii’ çok fazla onarıldığı için adı ‘Türkler Camii’ olmuş

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kilis’teki 300 yıllık “Kürtler Camii”nin isminin 2018 yılında değiştirilerek “Türkler Camii” yapılmasının gerekçesi olarak restorasyonu gösterdi. Kilis kent merkezinde 17’nci yüzyılda Kürt Hüseyin Ağa tarafından inşa ettirilen caminin adı, resmi kayıtlarda da ‘Kürtler Camii’ olarak geçiyordu. Ancak Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2018 yılında “Türkler Camii” tabelası asılarak caminin ismi değiştirildi.

MA’nın dile getirdiği haberin ardından ajanslarda geçen haberler ve sosyal medyadaki bilgileri araştıran Teyid.org sitesi, konuya ilişkin Doğan Haber Ajansı’na dayandırdığı yazısında, “Türkler Camii” yazan tabelanın 2016 yılında bir ara asıldığını ancak gelen tepkiler üzerine kaldırıldığını belirtti. Site, “Kürtler Camii’nin isminin değiştirilerek yerine Türkler Camii şeklinde bir tabela asıldığı iddiaları doğru değil” ifadesini kullandı.

Onarım gördüğü için ismi değiştirilmiş!

Kültür Bakanlığı “Kürtler Camisi” isminin değiştirildiğini teyit ederken, gerekçe olarak restorasyonu gösterdi: “Bölük Mahallesi (eski Sibat ve Kana Mahallesi) Küçük Çarşı Sokak’ta (Binbaşı Sokak) bulunan Kürtler Camisi’ni Kürt Hüseyin Ağa yaptırmıştır. Çok onarım gören cami özgün yapısını yitirdiği gibi özgün adını da yitirerek, adı ‘Türkler Camisi’ olarak değiştirilmiş olup; eski camiden sadece minare kalmıştır. Kaidesi kare planlı ve köşeleri pahlı olan minare, kesme kirli kalkerli taşlardan yapılmıştır. Çokgen olan gövdesi oldukça kısadır. Peteği (petek, gövdeye göre daha ince) ve külahı taştan yapılmıştır. Şerefe altı, altında yuvarlak bir silme bulunan mukarnaslarla doldurulmuştur.”

Bakanlığın açıklaması sosyal medyada yeniden tepkilere neden oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here