Haberler Manşet

Leyla Güven’in de aralarında bulunduğu 9 kadın tutukluya “Kürtçe şarkı ve halay” cezası

Elazığ Kadın Kapalı Hapishanesi’nde aralarında DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in de bulunduğu 9 kadın tutukluya, Kürtçe şarkı söyledikleri gerekçesiyle açılan soruşturma nedeniyle, iletişim ve görüş cezası verildi.

Elazığ Kadın Kapalı Hapishanesi’nde aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok Çiçek’in de bulunduğu 9 kadın tutuklu hakkında Kürtçe şarkı söyledikleri için başlatılan disiplin soruşturmasında bir ay telefon iletişim cezası ve bir ay aile görüş cezası verildi.

“Anlaşılmayan bir dilde”

Durumu sosyal Twitter hesabından duyuran Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan, “Annem Leyla Güven ile telefonda konuştum. Bu soruşturma sonucunda annemin de içinde olduğu bazı tutuklulara bir ay telefon iletişim cezası diğer tutuklulara da bir ay aile görüş cezası verilmiş. ‘Anlaşılmayan bir dilde şarkı söyleyerek halay çektikleri’ için” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir