28 Mayıs’ta düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur oylamasını, kesin olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52,16 oy oranıyla kazanmasının ardından LGBTİ+ derneklerinden ilk açıklama geldi.

17 Mayıs ve Kaos GL derneklerinin ortak açıklamasında, Erdoğan’ın seçim kampanyası süresince ve seçim sonrası konuşmalarında LGBTİ+’ları hedef gösterdiği belirtilerek “Bizi kapatmayı vaat olarak sunsalar da; bir kere açıldık, bir daha kapanmayız,” dendi.

“Yine hedef gösterdi”

LGBTİ+ derneklerinin açıklaması şöyle:

“Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim döneminde de LGBTİ+ düşmanlığı ile dolu bir süreci hep beraber izledik. Bizim hakkımızda konuştular. Bizi, yaşamlarımızı hakaretlerle değersizleştirmeye çalıştılar. Ancak yaşamlarımız, irademiz değerlidir, kudretlidir.

13. Cumhurbaşkanı, İstanbul’da yaptığı konuşmasında yine bizleri hedef gösterdi. Alışmadık, kanıksamadık ancak mücadelemizin bu sözlerden daha büyük olduğunu da unutmadık.

“Bu karanlık günleri de aşacağız”

17 Mayıs ve Kaos GL dernekleri olarak, LGBTİ+ toplumunu güçlendirmeye, LGBTİ+’ların eşitliği ve özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceğiz. Seçimler ve sonrasının gösterdiklerini değerlendirip, yeni dönem için yol haritamızı çıkartacak, LGBTİ+ kamuoyu başta olmak üzere tüm toplumla paylaşacağız.

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseksler olarak doğduğumuz andan itibaren başlayan mücadelemizle bu karanlık günleri de aşacağız. Birbirimizden güç almaya devam edeceğiz. Mücadeleyi, dayanışmayı, sevmeyi sürdüreceğiz. Aşklarımıza, yaşamlarımıza ve birbirimize sahip çıkacağız. Bizi kapatmayı vaat olarak sunsalar da; bir kere açıldık, bir daha kapanmayız.

LGBTİ+’ların özgürleşmesi, tüm toplumu özgürleştirecek!”


Erdoğan’ın söylemleri

Dün akşam (28 Mayıs) Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı seçilen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kısıklı’daki evinin önünde yaptığı konuşmada LGBTİ+’ları şöyle hedef gösterdi:

“Bu CHP LGBT’ci midir? Bu HDP, bu İYİ Parti? Yanında bazı ufaklıklar var, onlar? Peki AK Parti’ye, MHPye, Cumhur İttifakı’nın diğer üyelerine sızabilir mi? Her seçim bizim için yeniden doğuştur.

“Bizde aile kutsaldır, kimse dil uzatamaz. Kadına şiddet yasaktır, haramdır, kimse tevessül edemez. Ümüğünü sıkarız.”

Erdoğan, Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı “Balkon Konuşması”nda ise doğrudan LGBTİ+’lardan bahsetmedi; ancak “sapkın akımlar” söylemini yineledi.

Bir Cevap Yazın