Ekoloji Haberler Manşet Röportaj

LİMAK VE İC İÇTAŞ  ORTAKLIĞI YK ENERJİ ZEYTİNCİLİK KANUNUNU AKBELEN İÇİN DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin (YK Enerji) iki termik santrale kömür sağlamak için genişletilmek istenen kömür madeni sahasında üçüncü kez bilirkişi keşfi kararı çıktı. İkizköylüler yeniden keşif kararıyla ilgili olarak bugün Muğla 1. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na itirazda bulundu.

Akbelen Ormanı için en son yapılan bilirkişi keşfi sonrasında çıkan “Kömür geri dönülmez zararlar verecek ama gerekli” kararı bölgede yeniden bir keşif yapılmasının önünü açtı.

İKİZKÖYLÜLER: TÜM SİYASİ PARTİLERİ ZEYTİNLERİMİZE KARŞI BU VAHŞİ GİRİŞİMİ DURDURMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Bu hafta başında Cumhuriyet gazetesinde “Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘5’li çete’ tepkisinin perde arkası ortaya çıktı” başlığı ile çıkan bir haber, İkizköy’ün zeytinliklerini ve Akbelen Ormanı’nı yok ederek kömür madenini genişletmeye çalışan Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin (YK Enerji) yasaları değiştirtmeye kadar her yolu denemekte olduğunu gözler önüne serdi. Habere göre, YK Enerji, Zeytincilik Kanununun değiştirilmesini sağlayarak zeytinliklerin madenciliğe açılması, böylece Akbelen Ormanını yok ederek kömür madeni sahasını daha da genişletilmesinin önünü açmak için uğraşıyor. 

1 Mart 2022 günü Akbelen Ormanı davamızda tekrarlanan ikinci bilirkişi keşfi ile aynı günde yayınlanarak yürürlüğe giren Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de aynı amaç doğrultusunda zeytinliklerin enerji madenciliği için “taşınabileceği”ne dair bir düzenleme içeriyordu. Bu yönetmeliğin yayınlanışının bilirkişi keşfimize denk gelmesinin tesadüf olmadığını, değişikliğin Akbelen’i hedeflediğini kamuoyu ile paylaşmıştık. 

31 Mart 2022 günü, YK Enerji’nin elinde kanunsuz yönetmeliğe göre bile bir izin belgesi olmaksızın İkizköy’ün Işıkdere mevkiindeki zeytinleri sökerek adeta katletmesini, İkizköylüler olarak yaşam savunucusu dostlarımız ile birlikte durdurmuştuk. Eylemimizin yurt çapında getirdiği ses ve ülkenin dört bir tarafından yükselen protestolar yüzünden YK Enerji vahşice söküp attığı zeytin ağaçlarımızı yuvalarına geri dikmek zorunda kalmıştı. Bu eylemimizi takiben 24 Nisan’da Danıştay, kanuna aykırı olduğu için 100’ün üzerinde kuruluş tarafından dava edilen yönetmeliğin yürütmesini durdurmuştu. 

Mayıs ayı içinde mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda ve sonrasında Muğla 1. İdare Mahkemesinin talebi üzerine Muğla Tarım İl Müdürlüğünün hazırladığı raporda Akbelen Ormanı içindeki ve çevresindeki zeytinlikler hukuken de tespit edildi. Bu gelişmeler doğrultusunda şirket genel müdürünün de 12  Temmuz tarihli açıklamasında açıkça söylediği üzere zeytinlikler YK Enerjinin önünde engel oluşturuyordu ve ortadan kaldırılmalıydı: “Hem orman bölgesiyle ilgili hukuki süreç devam ediyor hem de zeytin yasası ile ilgili değişiklik yapılması gerekiyor. 1938 yılında çıkan zeytinciliği koruma yasasına 1995 yılında zeytin sahalarının üç km civarına herhangi bir sanayi tesisi yapılamaz diye bir madde eklenmiş. Zeytinhaneler ya da zeytincilik dışında herhangi bir sanayi tesisi yapılamıyor. Buna karşın devletimiz bu santralleri kurmuş ve işletmiş ancak bu yasa şu anda bizim elimizi kolumuzu bağlıyor. En azından yerli kömürle üretilen elektrik santraller için değişikliğe gidilmesi ihtiyacı hissediyoruz.”

20 yıllık AKP hükümetlerinin iktidarları süresince farklı sektörel projeler için 10 kez değiştirme girişiminde bulundukları Zeytincilik Kanunu, bu kez de bir özel enerji şirketinin, YK Enerji’nin isteği üzerine değiştirilmek isteniyor. Cumhuriyet gazetesi haberinden bu yasa değişikliği tasarısının iktidar partisi ve ittifak ortağı tarafından benimsendiğini, hatta belki de birlikte hazırlandığını anlıyoruz. Bu girişim, zeytinliklerimizin yaşamsal, ekolojik önemleri, toplumsal ve kültürel değerleri, zeytincilikle geçinen yüzbinlerce ailenin ekonomisine yaptıkları katkı tek kalemde göz ardı edilerek; şirketlerin ihtiyaçları ve çıkarları doğrultusunda talana açılma tehdidini çok somut biçimde ortaya koyuyor. 

Ana muhalefet partisi başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Zeytincilik Kanununda değişiklik öneren tasarıyı kendisi ile bizzat görüşme çabasına giren YK Enerji sahibi sermaye grubuna net biçimde görüşmeye ve pazarlığa kapalı olduğunu ifade etmiş olmasını, yurdumuzun ve gezegenimizin geleceği için pek çok açıdan çok değerli ve önemli buluyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu çıkış ile ana muhalefet partisinin beklenen bir seçim sonrası olası iktidarında yaşamın, ekolojik ve kültürel değerlerimizin sermayenin çıkarları için feda edilmeyeceği, devletin yasama, yürütme ve yargı organları ile idarenin karar ve uygulamalarının  şirketlerin değil kamu yararı yönünde olacağına  dair bir söz olarak değerlendirmek istiyoruz.

Tüm siyasi partileri, seçim gündeminin ülkedeki tüm gündelik akışı da belirlediği bu süreçte, Zeytincilik Kanununun şirketlerin çıkarı doğrultusunda değiştirilmesi girişimini kamuoyu önünde kınamaya çağırıyoruz.  Meclisin gündemine  Zeytincilik  Kanunu değişikliği gelecek olursa oy birliği ile reddedeceklerinin; olası iktidarlarında bu tür girişimlerin tekrarlanmayacağının; bu toprakların ekolojik, tarımsal ve kültürel bir değeri olan zeytini, zeytinlikleri her tür talan girişimine karşı koruyacaklarının sözünü vermelerini istiyoruz. Küresel iklim değişikliğinin en önemli sorumlusu olan ve yeryüzündeki yaşamı tehlikeye atan kömürden enerji üretimini en kısa sürede ülkenin enerji arz denkleminden çıkaracak politikaları programlarına dahil etmelerini bekliyoruz.

Tüm siyasi partilere ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İkizköy Çevre Komitesi 

Ne olmuştu?

Muğla İkizköy’de yer alan ve termik santrale yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için   Akbelen Ormanı’nın kesim izninin iptali için açılan davada mahkeme tarafından atanan bilirkişi heyeti 7 Eylül 2021’de bölgede keşif gerçekleştirmişti.

7 Eylül 2021: Akbelen’de ilk keşif

İlk keşif sırasında Murat Yüksel isimli hakimin davacı avukatlara ‘ruh hastası’ diyerek hakaret etmesi,  hem bölgedeki hukukçular hem de aktivistler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Bölgede ilk yapılan keşifte hakimin avukatlara  hakaret etmesi nedeniyle  avukatlar Arif Ali Cangı,  İsmail Hakkı Atal ve Şiar Rişvanoğlu reddi hakim başvurusunda bulunmuştu

1 Mart 2022: Akbelen’de ikinci bilirkişi keşfi

İkinci inceleme öncesi Resmi Gazete‘de yayınlanan maden  yönetmeliğindeki  değişiklikle birlikte tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlarında madencilik faaliyetlerinin önü açılmıştı. Sosyal medyada yankı uyandıran değişiklik, #ZeytinİçinAdalet ve #AkbelenİçinAdalet etiketleriyle birçok paylaşım yapılmıştı.https://www.youtube.com/embed/PB1RNXy9rHw?feature=oembed

Kömür madeni açılmak istenen Akbelen Ormanı’nda protestolar eşliğinde bilirkişi incelemesi

Bilirkişi keşfi sonrası, İkizköylülerin avukatı Arif Ali Cangı şöyle demişti:

“Daha önceki keşifte hakarete uğramıştık, yok sayılmıştık. İtirazlarımız üzerine keşif tekrar edildi. Şu anki işletilen maden sahasının alanı ne hale getirdiğini gösterdik bilirkişilere.”

Bilirkişilerden dördü kömürün bölgeye geri dönülmez zararlar vereceği görüşünü verirken; ikisi ekolojik yıkım olacağını ancak enerji ihtiyacı nedeniyle madene açılması gerektiği yönünde görüş bildirmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir