Ana Sayfa Haberler LÜLEBURGAZ| ”katil karayolu” can aldı

LÜLEBURGAZ| ”katil karayolu” can aldı

0
LÜLEBURGAZ| ”katil karayolu” can aldı

Telgraf Haber:

18 yaşındaki lise öğrencisi Eren Karabıyık, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde, kentin içinden geçen Uluslararası D-100 Karayolu üzerinde, bisikletiyle karşıdan karşıya geçmek isterken, kırmızı ışıkta geçtiği iddia edilen bir TIR’ın altında kalarak yaşamını yitirdi. Çevre yolu taleplerinin yıllardır karşılanmadığını dile getiren Lüleburgaz Bisikletliler Derneği ve Hedef Doğa Sporları Grubu kurucusu Yüksel Kerim Yazır, “Herkesi kaybediyoruz bir bir. Siyasetçiler burada ne olduğunu farkında bile değiller, artık yeter” dedi.

MOTOSİKLET VE BİSİKLETLİ GRUPLAR PROTESTO ETTİ

Eren, dün düzenlenen cenaze töreni ile toprağa verildi. Yüzlerce bisikletli ve motosikletli ise sokağa çıkarak, “Erenler ölmesin, çevre yolu istiyoruz” sloganları ile talep ettikleri yolun yıllardır yapılmamasını protesto etti.

LÜLEBURGAZ BELEDİYE BAŞKANI’NDAN ÇAĞRI: “ARTIK SABRIMIZ KALMADI”

İlçe merkezinden geçen D-100 Karayolu nedeniyle yirmiye yakın ölümlü kaza yaşandığına dikkat çeken Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, konuyu ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi. Gerenli, her türlü girişimde bulunmalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını söyledi. Eren’in yaşamını yitirmesi üzerine, “Artık sabrımız kalmadı” diyen Gerenli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu göreve davet etti. Gerenli, şunları söyledi:

“Lüleburgaz Belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa yaptık ve bundan sonra da yapmaya hazırız. Bu süreçte, en son; 7 Temmuz 2021 tarihinde 18 yaşında pırıl pırıl bir gencimizi, uluslararası D-100 Karayolunda, bisikletle, karşıdan karşıya geçmek isterken kaybettik. Bugüne kadar birçok canımızı kaybettik. Bunun dışında yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazalarını hiç saymıyorum. Artık sabrımız kalmadı. Tek bir canımızı kaybetmeye, tek bir vatandaşımızın burnunun kanamasına, canının yanmasına tahammülümüz yok. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. Bütün kurumların üzerine düşeni yapmasını, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki Lüleburgaz Çevre Yolu’nu yatırım planına almasını ve bir an önce hayata geçirmesini Lüleburgaz halkı olarak talep ediyoruz. Bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

“ARTIK YETER”

Eren Karabıyık

Lüleburgaz Bisikletliler Derneği ve Hedef Doğa Sporları Grubu kurucusu Yüksel Kerim Yazır, Eren Karabıyık için şunları söyledi:

“Bugün en sevdiğim insanın oğlunu kaybettim, herkesi kaybediyoruz bir bir. Siyasetçiler burada ne olduğunu farkında bile değiller, artık yeter. Biz ne istiyoruz çevre yolu, niye yapılmıyor? Biz hak etmiyoruz galiba. Daha yeterince insan ölmedi. Daha gençler ölecek, kodaman birinin evladı, ondan sonra çevreye uçak pisti yapılacak, biz kodamanların da bizim de evlatlarımız ölmesin istiyoruz. Yeter artık ölümler dursun. Çevre yolu yapılacak olursa kamyonlar, TIR’lar; hepsi çıkacak buradan. Biz bu çevre yolunu çocuklarımız için istiyoruz.”

AYNI YOLDA EVLATLARINI YİTİREN AİLELERDE KATILDI  

Protesto gösterilerine Eren Karabıyık gibi daha önce aynı yolda yaşanan trafik kazalarında evlatlarını yitiren aileler de katıldılar. Dört yıl önce yaşanan kazada, 13 yaşındaki oğlunu kaybeden Atakan Yavuz’un babası Sinan Atakan Yavuz ise şunları söyledi:

“Biz geceleri uyuyamadığımız gibi bunlara neden olanlar ellerini kollarını sallayarak dolaşamayacak. Biz Eren’in ailesini yalnız bırakmayacağız, trafik kazaları ile trafik cinayetlerinin birbirinden ayrılmasını istemiyoruz, benim oğlum gibi çocukların yaşamını yitirmesine neden olanların asliye değil ağır cezada yargılanması için varımızı yoğumuzu harcayacağız. Eren’in ailesini mahkemede yalnız bırakmayacağız Çocuklarımızı toprağın altına koyanlar hiçbir ceza almadan ellerini kollarını sallayarak dolaşıyorlar.”

Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç de ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Eren Karabıyık’ın yaşamını yitirmesini protesto etmek için 14 Temmuz’da eylem yapacaklarını belirtti. Binnur Dinç, yetkililere şu sözlerle seslendi:

“DAHA KAÇ EVLADIMIZI TOPRAĞA VERECEĞİZ”

“Bu katil karayoluna son 10 yılda sayısız kurban verdik, üstelik hep gençlerimizi kurban verdik. Daha hayatlarının baharında bu dünyadan göçüp gittiler. Biz kaç tane evladımızı bu topraklara vermek zorundayız. Bu çevre yolu yüzünden kaç evladımızı kaybetmek zorundayız? Bunun için ne yapmamız gerekiyor? Sesimizi nasıl duyurmamız gerekiyor? 783 bin kilometrekarelik Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bin kilometrekarelik alan kaplayan, nüfusu 150 bine dayanmış Lüleburgaz’da çevre yolu neden yapılmıyor? Biz yetkililerden bunun cevabını almak istiyoruz? Lüleburgaz halkı neden ve kim tarafından cezalandırılıyor.? Bu cezanın bedelini niçin Lüleburgaz halkı ödüyor?”

Haber: MEHTAP BELEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here