Haberler

Man Adası davasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun 142 bin lira tazminat ödemesine karar verildi

2017 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarını para kaçırmakla suçladığı “Man Adası davası” olarak bilienen davada Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a 142 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin usulden bozması üzerine yeniden görülen “Man Adası” davasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarına 142 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi.

Deliller toplanmadı, tanıklar dinlenmedi

Anadolu 9. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacılar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarının avukatı Ferah Yıldız ile davalı Kılıçdaroğlu’nun avukatları katıldı.

Duruşmada söz verilen avukat Ferah Yıldız, davanın kabulüne karar verilmesini talep etti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise dosyada hiçbir delilin toplanmadığını, tanıklarının dinlenmediğini, müvekkilinin ispat hakkının elinden alındığı savunarak, davanın reddini talep etti.

Dosya incelemesini tamamlayan mahkeme, duruşmanın bittiğini taraflara bildirerek açılan tazminat davasını kısmen kabul etti.

Kimlere, ne kadar ödenmesi kararlaştırıldı?

Kararda, 100 bin lira manevi tazminatın Erdoğan’a, 17 bin lira manevi tazminatın Ziya İlgen’e, 15 bin lira manevi tazminatın Osman Ketenci’ye, 10 bin lira manevi tazminatın da Ahmet Burak Erdoğan’a, haksız fiil tarihi olan 5 Aralık 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalı Kılıçdaroğlu’ndan alınarak ödenmesine hükmetti.

Mahkeme hakimi, dava unsuru olan 5 Aralık 2017 tarihli konuşmada Mustafa Erdoğan’a yönelik herhangi bir söz sarf edilmediğinden Mustafa Erdoğan yönünden açılan davanın ise reddine karar verdi.

Kılıçdaroğlu’na açılan bir diğer ‘Man Adası’ davasında Erdoğan ve yakınlarına toplamda 197 bin lira tazminat ödemesine hükmedilmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir