Ana Sayfa Haberler VİDEO| Manavgat’ta yangın ilçe merkezini tehdit etmeye başladı

VİDEO| Manavgat’ta yangın ilçe merkezini tehdit etmeye başladı

0
VİDEO| Manavgat’ta yangın ilçe merkezini tehdit etmeye başladı

Telgraf Haber:

ANTALYA – Manavgat’ta 4 ayrı noktada çıkan orman yangını ilçe merkezine ulaştı. 3 mahallesi boşaltılan ilçedeki devlet hastanesinde bulunan hastalar da tahliye edilmeye başlandı. Antalya’nın Manavgat ilçesini alevler sardı. İlçenin dört ayrı noktasında başlayan kısa sürede büyüyerek ilçe merkezine kadar ulaştı. İlk yangın haberi kırsal Yeniköy Mahallesi’nden geldi. Ormanlık alanda saat 12.00 sıralarında başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü.  Bölgedeki zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin kül olduğu yangın yerleşim alanlarına kadar ulaştı. Ortaya çıkan tehlike nedeniyle Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı. Bölgeyi tamamen duman kaplarken, yangın söndürme uçağı ve helikopterin yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından alevlere müdahale ediliyor. Ekipler Yeniköydeki yangına müdahale ederken, ikinci bir yangın haberi kent merkezinden geldi. Side kavşağı yakınlarında ormanlık alanda başlayan yangın Antalya-Alanya karayolu refüjündeki palmiye alanlarına da sıçradı. Bölgede iki petrol istasyonunun bulunması büyük korkuya neden oldu. Ekipler, petrol istasyonlarına kadar ilerleyen yangını söndürmek için büyük bir çaba içerisinde. Karadan ve havadan devam eden yangın söndürme çalışmaları kuvvetli rüzgar nedeniyle güçlükle ilerliyor. Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, yangına dair yaptığı açıklamada “Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki evler önemli ölçüde boşaltıldı. Havadan müdahale devam ediyor. Görülmemiş bir şey. Çok üzücü. Bazı mahsur kalanlar olduğuna dair bilgiler geliyor. Ama ne olarak hastanelere intikal etmiş bir şey yok” dedi.

 HASTANE TAHLİYE EDİLİYOR 

Yangının ilçe merkezini tehdit etmeye başlamasından ötürü Manavgat Devlet Hastanesi’ndeki hastalar da tahliye ediliyor. Yangına ilişkin AFAD’dan da açıklama geldi. Söndürme çalışmalarının 2 uçak, 8 helikopter, 50 arazöz ve 2 dozer ile yürütüldüğü belirtilen açıklamada, Yeniköy ve yakınındaki yerleşim yerlerinden, ormana yakın bölgelerdeki evlerin Jandarma tarafından tahliye edildiği kaydedildi. 

ÇALIŞMALARINDA 1 UÇAK, 19 HELİKOPTER, 192 ARAZÖZ VE 2 DOZER GÖREV YAPMAKTADIR”

28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya Manavgat ilçesi Yeniköy mevkiinde ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Yangına havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz ve 2 dozer görev yapmaktadır.

“YANGINDAN 30 VATANDAŞIMIZ ETKİLENMİŞTİR”

SAKOM’dan alınan bilgiye göre yangından 30 vatandaşımız etkilenmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 7 ambulans, 2 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edilmiştir.

“ANTALYA AFAD MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN 3 ARAÇ VE 11 PERSONEL BÖLGEDE GÖREVLENDİRİLMİŞTİR”

Antalya AFAD Müdürlüğü’nden 3 araç ve 11 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ayrıca Isparta, Burdur, Konya, Karaman ve Mersin illerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 10 arazöz ve 3 itfaiye aracı bölgeye sevk edilmiştir.

“YANGINDAN ETKİLENEBİLECEK ALANLARDA BULUNAN EVLER TAHLİYE EDİLMEKTEDİR

Yeniköy, Kalemler, Evrenseki ve Çolaklı mahallelerinde, yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edilmektedir. Kırsal kesimde bulunan bazı ahırların yandığı bilgisi alınmıştır.

CHP’Lİ ZEYBEK’TEN “MANAVGAT YANGINI” ÇAĞRISI: “BAKAN PAKDEMİRLİ ÖZÜR DİLEMELİ”

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Antalya Manavgat’ta çıkan orman yangınına Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Manavgat Belediyesi itfaiye ekiplerinin de müdahale ettiğini aktardı. Hava şartları nedeniyle müdahalede zorluklar yaşandığını belirten Zeybek, “THK yangın söndürme uçaklarını 4,9 ton su taşıma kapasitesi var’ diye ihaleye almayıp satışına neden olan, son iki yılda sessiz kalan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemir’li kamuoyundan özür dilemelidir” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Antalya Manavgat’ta çıkan orman yangınına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Zeybek, “Mirasımız ağaçlarımızın kül olması hepimizi derinden üzmüştür. Farklı noktalarda çıkan yangınlarda sabotaj dahil tüm olasılıklar kolluk kuvvetleri ve adli makamlarca araştırılmalıdır. Manavgat’a ve doğaya bu kötülüğü yapanlar ortaya çıkarılmalıdır” çağrısı yaptı.

“SICAK HAVA VE RÜZGAR NEDENİYLE MÜDAHALEDE ZORLUKLAR YAŞANIYOR”

Yangınlara, Orman İşletmeleri ekipleri dışında Antalya Büyükşehir Belediyesi, Manavgat Belediyesi itfaiye ekiplerinin de müdahale ettiğini aktaran Rafet Zeybek, şu açıklamayı yaptı:

“Aşırı sıcak hava ve şiddetli rüzgâr nedeniyle müdahalede zorluklar yaşandığı bilgisi elimize ulaştı. Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçaklarını, ‘4,9 ton su taşıma kapasitesi var’ diye ihaleye almayıp satışına neden olan, yangınla mücadelede her türlü hava aracına ihtiyaç varken son iki yılda bu durumda sessiz kalan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemir’li de kamuoyundan özür dilemelidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here