Uncategorized

MEB’den ırkçı müdüre kalkan!

Öğrencilere “kanı bozuklar, soysuzlar, vatan hainleri” diyen okul müdürü Ö.Ç.’nin soruşturmasını yürüten ve kendini “siyasi komiser” olarak tanıtan Batman Milli Eğitim Müdürü Abdussamet Oral, şikayetçi olan 2 müdür yardımcısını tehdit etti.Batman merkeze bağlı Petrol Mahallesi’nde bulunan Petrol Anadolu Lisesi Müdürü Ö.Ç. hakkında öğrencilere ırkçı söylemlerde bulunduğu için idari soruşturma başlatıldı. Daha önce MHP’nin Ülkü Ocakları’na üye olduğu belirtilen ve şu an Türk Eğitim Sen Şubesi Başkan Yardımcısı olan Müdür Ö.Ç., İstiklal Marşı’nın okunmasına eşlik etmediği iddiasıyla öğrencilere “Kanı bozuklar” diye hareket etti. Ö.Ç., daha sonra “Vatan hainleri” diyerek, öğrencileri saatlerce soğuk havada bekletti. Ö.Ç.’nin ayrıca okulda kaloriferleri açmadığı, okul tuvaletlerini kapattığı ve sık sık öğrencileri azarladığı kaydedildi. Bunun üzerine öğrenci velilileri, Ö.Ç.’yle görüştü. Ö.Ç.’nin söz konusu görüşmede velileri “Okulu başınıza yıkarım” tehdidinde bulundu. Velilerin şikayet edeceklerini belirtmesi üzerine “Vali benim arkadaşım” yanıtı veren Ö.Ç.’nin ayrıca bazı öğrencileri farklı gerekçelerle okuldan uzaklaştırdığı vurgulandı. 

 GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİ 

Öğrenci velileri ile iki okul müdür yardımcısının şikayeti doğrultusunda Batman Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Ö.Ç. hakkında idari soruşturma başlatıldı. Açılan soruşturma devam ederken Ö.Ç. Beşiri ilçesinde bulunan bir liseye geçici görevle müdür olarak atandı. Ö.Ç.’nin görev yeri değiştirilirken, hakkında şikayette bulunan okul müdür yardımcıları ise Hasankeyf ve Kozluk ilçelerine gönderildi.  Görev yerleri değiştirilen müdür yardımcıları A. I. ile M. S. Petrol Lisesi’nde görevlerine devam ettikleri esnada okula gelen Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) üyesi, Milli Eğitim Bakanlığı Batman Şube Müdürü Abdussamet Oral iki öğretmeni tehdit etti. Kendini hükümetin “siyasi komiseri” olarak tanıtan Oral, şikayetçi müdür yardımcılarını “Ben buraya resmi bir sıfatla gelmedim. Gayri resmi olarak buradayım, İl Milli Eğitim sorumlusu benim, neyin ne olacağına ben karar veririm. Soruları soracağım ve neşteri vuracağım. Siz kim oluyorsunuz da dilekçe veriyorsunuz. Dilekçe vermeden benim yanıma geleceksiniz. Bana bir bilgi vereceksiniz. Zaten arkadaşım hakkında bir yanlış yaptın. Benim kara listemdesin. Seni kimse kurtaramaz” diye tehdit etti. 

 TEHDİTLER HAKKINDA ŞİKAYETTE BULUNULDU 

Oral’ın tehditleri üzerine iki okul müdür yardımcısı hem savcılık hem de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulundu. Yaşananlara tepki gösteren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Batman Şubesi Başkanı Nurettin Şimşek, tehdit edilen iki okul müdür yardımcısıyla dayanışma içinde olduklarını belirterek, görevi öğrencileri eğitmek olan kişilerin bu tür yaklaşımlarda bulunmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Öğrencilere “Kanı bozuklar” diyen Ö.Ç.’nin MHP’nin sembolleriyle sürekli volta attığına dikkati çeken Şimşek, “Öğretmenleri ve müdür yardımcılarını ülkü ocaklarından aldığı eğitimle tehdit etmesi, sınıflarda karşıt görüşlü öğrencileri nasıl bıçakladığını, dövdüğünü anlatması, İstiklal Marşı’nı defalarca okutup ‘Bunu okumak her soysuza nasip olmaz.’ söylemleri gibi vukuatları var” diye konuştu.

  MÜDÜR YARDIMCILARINA TEHDİT 

“Siyasi komiser” Abdussamet Oral’ın daha önceki uygulamlarına da işaret eden Şimşek, “Oral, iki okul müdür yardımcısını tehdit ederken daha önce hırsızlıktan kaynaklı görev yeri değiştirilen önceki okul müdürünü de savunmuştur. İl Milli Eğitim Müdürünün üstünde olduğunu söylemiş. Kararların onun elinin altından geçtiğini dile getirmiş. Ve okul müdürü yardımcılarını görevden almak ile tehdit etmiş. Yapılan tehditler hakkında şikayette bulunulmuş” diye konuştu. 

 ‘OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’ 

Hakkında soruşturma açılan Ö.Ç.’nin okul müdürü olarak başka bir yerde görevlendirmesinin yanlış olduğunu hatırlatan Şimşek, soruşturmanın “ödüllendirme” ile başladığını söyledi. Eğitim Sen olarak olayın takipçisi olacaklarını vurgulayan Şimşek, “Üyemiz olmayan iki okul müdür yardımcısına yönelik tehditler, öğrencilere dönük söylemler ve daha birçok vukuatın takipçisi olacağız” dedi.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir