Haberler

Melih Bulu’nun tezine ilişkin rapor, YÖK’ün önünde: “Doktorasında 70 alıntıda intihal var; alıntılar, tezin yüzde 30’u”

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Cumhurbaşkan Tayyip Erdoğan’ın atadığı ve daha sonra gelen tepkilerin ardından görevden alınan eski Boğaziçi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Melih Bulu hakkında Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi’nin YÖK’e gönderilen raporun detaylarını yazdı.

İntihal raporudan bilgiler paylaşan Saymaz, “Bulu’nun doktorasında 32 kaynaktan yapılan 70 ayrı alıntıda intihal bulgusu var. Kelimesi kelimesine yapılan dört alıntı ise başkasına ait olduğu belirtilmeden ve kaynakçada anılmadan kullanıldı. Alıntılar tezin 40 sayfasına dağılıyor ve yüzde 30’unu oluşturuyor. Sayfa 11-16, sayfa 19-31, sayfa 36-43 arasında neredeyse Bulu’ya ait bir cümle yok.” diye yazdı.

Saymaz’ın Sözcü’de yayımlanan bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

Doktora tezinde yüzde 70 intihal iddiası

Bulu’nun rektör olarak atanmasını, üniversiteliler ve akademisyenler kadar Boğaziçi Üniversitesi’nin mezunlarını da öfkelendirdi.

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi kuruldu. Girişim üyeleri YÖK’ün internet sayfasından Bulu’nun doktora ve yüksek lisans tezlerini temin etti. Avrupa ve Amerika’da yaşayan, aralarında biliminsanlarının da olduğu Boğaziçililer tezleri bilimsel kriterlere göre irdeledi ve 45 sayfalık intihal raporu hazırladı.

Bu rapora göre:

– Bulu’nun doktorasında 32 kaynaktan yapılan 70 ayrı alıntıda intihal bulgusu var.

-70 alıntıdan 28’i kaynakçada belirtildi.

-59 alıntıda fikir sahibi kişiye ve esere atıfta bulunulurken, tırnak işareti kullanılmadı. Bu şekilde 59 adet yanıltıcı referans var.

– Kelimesi kelimesine yapılan dört alıntı ise başkasına ait olduğu belirtilmeden ve kaynakçada anılmadan kullanıldı. Alıntılar tezin 40 sayfasına dağılıyor ve yüzde 30’unu oluşturuyor.

– Sayfa 11-16, sayfa 19-31, sayfa 36-43 arasında neredeyse Bulu’ya ait bir cümle yok.

– Tezlerin giriş, literatür tarama, metedoloji bölümlerinin büyük kısımları farklı kaynaklardan kopyalanarak oluşturulduğu halde kaynak gösterilmedi.

APA kuralları

Raporda Bulu’nun American Psychology Association (APA) kurallarına göre tezlerini yazdığı ifade ediliyor.

Bu kurallara göre alıntı yapilan metin 40 sözcükten az ise tırnağın içinde alınması gerekiyor.

Alıntılanan yazarın adı, yayın yılı ve yayındaki sayfa numarası belirtiliyor ve bunlara kaynakçada yer veriliyor.

Alıntı 40 sözcüğün üzerindeyse ya paragraf girintisi yapılıyor ya yazı karakteri değiştiriliyor ya da metin renklendiriliyor.

Bulu’nun kurallara uymadığı, usule uygun referans vermediği, başkasına ait cümleleri kendisininmiş gbi gösterdiği savunularak, şöyle deniliyor:

Bu durumun sıklığı da bir anlam ifade eder. Birkaç tane unutmuş olsaydı hata kabul edilebilirdi. Ancak 70 kere unutmuş. Bu özensizliğin ya da unutkanlığın ötesinde sistematiktir. Alıntı yoğunluğunun dikkati çekmemesi için kasıtlı olduğu gözükmektedir.” Bulu’nun yüksek lisans tezinde de intihalden söz ediliyor.

Şöyle devam ediliyor:

“İlk 30 sayfada yedi yayından bloklar halinde ve yoğun alıntılar var. Yalnız yayınlara atıfta bulunarak, alıntı olduğu belirtilmeksizin, kendi ifadesi gibi kullandı. Bazı paragraflarda yazarlara atıf bulunmuyor.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir