Ekoloji

Menderes Deltası’nda doğal sit alanındaki statü değişikliği, mahkeme tarafından iptal edildi

İZMİR – Selçuk ilçesi Küçük Menderes Deltası’nda bulunan doğal sit alanındaki statü değişikliğinin bir bölümü, İzmir 5’inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İzmir Şubesi, Efes Çevre Doğa ve Kültür Derneği, Ege Çevre ve Kültür Platformu Derneği, Selçuk ilçesi Küçük Menderes Deltası’ndaki doğal sit alanlarındaki statü değişikliklerine ilişkin açtıkları davaya ilişkin ŞPO Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Bölge halkının da katıldığı toplantı sırasında “Doğal yaban hayatı, rant alanı olmamalı”, “Efes antik kanal projesi Kanal İstanbul’un aynısıdır” ve “Tarihi Efes, yeşil Selçuk betonlaşmasın” dövizleri açıldı. Açıklamayı ŞPO İzmir Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Ekici okudu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir genelinde doğal ekosistemin korunması konusunda yanlış kararlar aldığını belirten Ekici, sit statüsü değiştirilen alanların bir zaman sonra hızla imara açıldığını kaydetti. Bu durumun habitatın yok olmasına neden olduğunu aktaran Ekici, “İklim değişikliğinin etkilerini doğal afetlerle yaşadığımız bu günlerde doğal alanların korunması toplumun ortak sorumluluğunda bulunmaktadır. Çıkarılan işlemin ekinde bir adet pafta dışında herhangi bir veri, açıklama, bilimsel rapor bulunmamaktadır. Bu durum doğal olarak yapılan işlemin bilimselliği konusunda ciddi soru işaretleri barındırmaktadır. Yaşanan süreçte ilgili Bakanlık tarafından ilgili yönetmelik kapsamında hazırlanması zorunlu olan Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu kamuoyu ile paylaşılmamıştır” dedi. 

KISMEN İPTAL EDİLDİ 

Sit alanlarının yeniden değerlendirilmesi sürecinde bilimsel yaklaşımla, şeffaf bir yol izlenmesi gerektiğini ifade eden Ekici, karar verme süreçleri konusunda uzman meslek odaları ve akademisyenlerin göz ardı edildiğini söyledi. Kıyı alanlarında yer alan daha önceden birinci derece sit statüsüne sahip sulak alanların statüsünün değiştirildiğini dile getiren Ekici, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bilimsel temelden yoksun bir şekilde Selçuk ilçesinde ekosistemin bütüncül olarak korunmasına darbe vuracak değişikliklerin bir kısmı hukuka aykırı bulunarak İzmir 5’inci İdare Mahkemesinin kararı ile iptal edilmiştir. Her ne kadar dava konusu işlemin bir kısmının sahip olduğu flora ve fauna nedeniyle iptal edilmiş olsa da işlemin bütününe ilişkin verilen kararın bilimselliği tartışmalıdır” diye belirtti. 

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’ 

Dava konusu işlemle belirlenen yeni sit statülerinin belirlenmesinde bilirkişi incelemesi yapılmadığını kaydeden Ekici, “Yaptığımız itirazların da dikkate alınmaması alan üzerinde geri dönülmesi mümkün olmayan sonuçlara neden olacaktır. Doğal sit alanlarında bilimsel olarak tartışmalı bir şekilde belirlenen ve toplum yararından uzak düzenlemelerin takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” diye konuştu.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir