Haberler

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu- Halkın yararına olmayan rant projesine izin vermeyeceğiz

Mersin Limanı’nın genişletme projesine tepki gösteren Mersin Emek ve  Demokrasi Platformu, halkın yararına olmayan rant projesine izin vermeyeceklerini söyledi.  Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Mersin Limanı genişletme çalışmalarına ilişkin liman önünde basın açıklaması düzenledi. “Atatürk parkı halkındır, liman yapılamaz, ranta geçit vermeyeceğiz”  pankartının açıldığı açıklamaya platform bileşenleri katıldı. Platform adına konuşan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şube Başkanı Murat Doğan, projeden vazgeçilmesi için çağrı yaptı.

  ‘CİDDİ ZARARLAR VERECEĞİ AÇIKTIR’ 

Kentin yeşil alanlarına saldırı olduğunu ifade eden Doğan, “Bu saldırılar her geçen gün artmaktadır. Bu saldırılar doğamızı katlederek, çevremizi kirleterek, sağlığımızın bozulmasına neden olmaktadır. Temiz bir çevrede yaşama hakkımız gasp edilmektedir. Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği Anonim Şirketi olan MIP A.Ş’i mevcut limanın Atatürk Parkı’na doğru genişletme çalışmalarını başlatmış olması hukuksuzdur ve kent yaşamına bir saldırı olup, Atatürk Parkı’nın yok olmasına neden olacaktır. Atatürk Parkı’nda yapılacak liman genişletme çalışmalarının zamanla Atatürk Parkı’nın tümünün MIP A.Ş. tarafından işgal edileceği ve Atatürk Parkı’nın tamamen konteynerlerle dolacağı ve yapılacak olan dolgu alanı bilimselliğe aykırı olup kent yaşamına ciddi zararlar vereceği açıktır. Şirket yararı gözetilerek yapılacak olan liman genişletme işlemi planlama ilkelerine ve kamu yararı ilkesine aykırıdır” diye konuştu.

 ‘KAMU YARARI İLKESİNE AYKIRI’

 Parkın kenttin akciğerleri ve halkın sosyal olarak nefes aldığı bir alan olduğuna dikkati çeken Doğan, Atatürk Parkı’nın bugüne kadar kullanımında olup, liman genişletme çalışmalarının Atatürk Parkı’nın halk tarafından kullanımını engelleyeceğini kaydetti. Halkın bu projeye karşı olduğunu belirten Doğan,  “Atatürk Parkı’nda Liman Genişletme Projesi alanında mevcut liman kapasitesinin yüzde 50 oranında artış sağlayacak olması, ayrıca proje için denizde dip taraması ve dolgu alanının yapılacak olması deniz kirliğinin oluşmasına, ekosistemin bozulmasına, şehir merkezinde trafik yükünün artmasına, hava kirliliğinin oluşmasına kıyıların herkes tarafından eşit ve serbest olarak kullanım hakkının ihlal edilmesine ve kamu yararı ilkesine aykırı olacağı ortadadır. Atatürk Parkı halkındır. Hukuksuz bir şekilde rant uğruna heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Mersin halkını Atatürk Parkına sahip çıkmaya davet ediyoruz” diye çağrıda bulundu.   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir