Haberler

MERSİN| Muz gemisinde kokain ele geçirildi

Telgraf Haber: Mersin Limanı’nda kokain operasyonu yapıldı. Yine bir muz gemisine yapılan operasyonda, 463 kilogram kokain ele geçirildiği duyuruldu.

Geçtiğimiz aylarda Panama polisi, Ekvador’un Puerto Bolivar Limanı’ndan Mersin Limanı’na gönderilen konteynerin içinde varış noktası Mersin Limanı olan 616 paket kokain ele geçirmiş, daha sonra da suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarıyla, uyuşturucu kaçakçılığında ‘yeni rota’ iddiaları gündeme gelmişti.

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan analizde Ekvador’dan Mersin’de bir limana getirilen beş konteyner riskli olarak değerlendirildi. Riskli konteynerler gemiden indirilerek x-ray taramasına sevk edildi. Tarama sonrasında muz yüklü konteynerlerden birinde şüpheli yoğunluğa rastlanmasının ardından bu konteyner arama hangarına alındı.

ORTA BÖLÜMÜNDE BULUNDU

Narkotik dedektör köpeklerinin de dahil edildiği aramada, konteynerin orta bölümüne gizlenmiş 9 adet siyah renkli çanta belirlendi. Bu çantalara köpeklerin tepki vermesinin ardından, çantalar bulundukları yerden çıkarılarak açıldı. Söz konusu çantalarda toplam 463 kilo ağırlığında, sıkıştırılmış halde 404 paket bulunduğu saptandı. Paketlerin içerisinden alınan numunenin analizi neticesinde ele geçirilen maddenin kokain cinsi uyuşturucu olduğu anlaşıldı.

EKVADOR MERSİN HATTINDA YAKALANAN 3. MUZ GEMİSİ

Avrupa Birliği tarafından son iki yılda yayınlanan uyuşturucu raporlarında “Güney Amerika’dan sevk edilen kokain maddesi bakımından, Türkiye üzerinden Avrupa ve Asya’ya doğru yeni bir rota oluşmuştur” değerlendirmesi yapılmıştı.

Mersin’de bir hafta içerisinde iki operasyon ile toplam 1 ton 763 kilogram kokain ele geçirilmiş oldu. Operasyon sonrasında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütüldüğü açıklanırken sevkiyatın kime yapıldığı ile ilgili yine bilgi paylaşılmadı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir