Ana Sayfa Ekoloji Mersin’in Akdeniz ilçesinde fabrika atıkları ve kimyasal atıklar halk sağlığını tehdit ediyor

Mersin’in Akdeniz ilçesinde fabrika atıkları ve kimyasal atıklar halk sağlığını tehdit ediyor

0
Mersin’in Akdeniz ilçesinde fabrika atıkları ve kimyasal atıklar halk sağlığını tehdit ediyor

etelgraf haber-

Akdeniz ilçesinde su kanalına dökülen fabrikaların kimyasal atıkları çevreye kötü koku yayıyor. Mahalle sakinleri, sorunun çözülmesini istedi.   Mersin’in Akdeniz ilçesinin Homurlu Mahallesi’nde bulunan sulama kanalından kimyasal fabrika atıklarından kaynaklı kötü kokular yayılıyor. Su kanalı, okul ve yerleşim yerlerinin hemen yanından geçiyor. Fabrikaların kimyasal atıkları, gelişi güzel döküldüğü için bölge atık çöplüğe dönüşmüş durumda. Tarım bölgesi olan mahallede yurttaşlar, kanal suyla arazilerini suluyor, atıklarla dolu olan su kanal aracılığıyla da denize dökülüyor. Mahalle sakinleri, yaklaşık 4 yıldır birçok yere başvurmalarına rağmen şimdiye kadar hiçbir kurum sorumluluğu kabul etmediği için yıllardır sorun çözülemedi.

 KANALDAN KOKU GELİYOR 

Fabrika atıkları ve kimyasal atıklardan yayılan kokudan dolayı evde duramadığını belirten mahalleli Bozali Gevhan, hasta kişilerin durumlarının daha ciddi olduğunu söyledi. Kokudan kaynaklı nefes almakta zorluk çektiklerini belirten Gevhan, sorunun yıllardır çözülmediğini ifade etti. 

 ÇÖZÜM BEKLENİYOR   Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, MESKİ ve Akdeniz Belediyesi ile görüştüklerini anlatan Suat Gurban ise, görüştükleri kurumların sorumluğu almayarak, birbirine yönlendirdiğini ifade etti. Sorunların basına yansıması üzerine fabrikaların hafta içi attıklarını atmadığını fakat hafta sonu atıklar aynı şekilde atılmaya devam ettiğini belirtti. Kötü kokulardan dolayı zorlandıklarını anlatan Gurban, “Cumartesi ve Pazar atıklar atılıyor ve kokuya dayanılamıyor. Fabrikaların attıkları direk kanala geliyor. Geçen çözüm bulunması için başvuru yaptık. Bir fabrikanın kanala uzattığı kanaldan yetkiler haberleri olmadığını ifade etti. Onca başvurumuza rağmen sorumlu bulamadık. Bu duruma biran önce çözüm bulmak istiyoruz” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here