Muhalefet Sendikalar

Metal sektöründe TİS imzalandı

MESS ile Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları arasında yapılan TİS görüşmesi sonuçlandı.   Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş arasında 13 Ekim’de başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Dün akşam saatlerinde yapılan son görüşme sonrasında sendikalar anlaşmanın yapıldığını duyurdu. İmzalanan anlaşma neticesinde 130 bin metal işçisine, ilk altı ay için yüzde 27,44 oranında zam yapıldı. 

 ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI

 Sendikaların ortak açıklamasında, ilk altı ay herkesin saat ücretine yüzde 10 ve bunun üzerine 3 lira 70 kuruş seyyanen zam yapıldığı bilgisi verilirken, ilk altı ay için yapılan zammın yüzde 27,44 oranına denk düştüğü belirtildi. İkinci altı ay için ise saat ücretine yüzde 30 zam yapılacağını ve bu zammın enflasyon korumalı olduğunun altı çizilen açıklamada, TÜİK’in gerçeklere dayanmayan enflasyon oranının rakamın üzerinde olması durumunda enflasyon oranının geçerli olacağı kaydedildi.

 ENFLASYON ORANI 

iki yıl geçerli olacak toplu sözleşmenin üçüncü ve dördüncü 6’ncı aylarında da enflasyon oranında artış yapılacağı belirtilen açıklamada, sosyal haklara dair de düzenlemelerin yapıldığı ifade edildi.   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir