Haberler

METİN LOKUMCU DAVASI|Mahkeme dosyayla alakalı görevsiz kararı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde Hopa’ya yaptığı ziyaret sırasında polisin attığı gaz bombası sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Metin Lokumcu davasının ikinci duruşması, Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Mahkeme dosyayla alakalı görevsiz kararı verdi

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN GELDİLER

Duruşmayı izlemek üzere Türkiye’nin değişik kentlerinden Trabzon’a gelen vatandaşlar, adliye önünde buluştu. Burada bir açıklama yapan Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu ve Eğitim-Sen Emek Demokrasi Şube Başkanı Engin Nur, 10 yıl sonra açılan davanın kendileri için bir başarı olduğunu söyledi.

Nur, “Hepimizin mücadele arkadaşı olan Metin Lokumcu, bundan tam 10 yıl önce, 31 Mayıs 2011 tarihinde o coğrafyanın, halkının taleplerini o zamanki başbakana duyurmak; doğasını, yaşam alanlarını, çayını, fındığını savunmak üzere sesini duyurmak isterken polisin kullanılması yasak sayılan bir gaz bombası atması sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Aradan geçen 10 yıl içinde hukuk mücadelesini mahkemelere taşımak istedik ve bunu başardık. Bugün ikinci duruşma için bir aradayız. Bundan sonra Metin Lokumcu için hukuk mücadelemiz yükselerek devam edecek” diye konuştu.

“Metin Lokumcu onurumuzdur” sloganının ardından söz alan Avukat Meriç Eyüpoğlu ise şunları söyledi:

“İçeride çok kalabalık bir avukat kalabalığı var. Baro başkanları var. Baro yönetim kurulu üyelerinden gelenler var. Dediğim gibi Türkiye’nin dört bir yanından herkes burada. İkizdereli dostlar burada. Tabii ki bu davanın asıl sahibi Hopalılar burada. Trabzon çok yabancı bir yer değil. Ama bu davanın Trabzon’a neden getirildiğini biliyoruz. Hep söylediğimiz gibi, bu dava nerede olursa olsun takip edeceğiz.”

Avukat Meriç Eyüpoğlu: Bugünkü Mahkeme dosyayla alakalı görevsiz vermiş olduğu kararı , bizim için buruk da olsa bir kazanımdır dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir