Ana Sayfa Haberler “MHP, AKP’nin seçim yasası değişikliğindeki ‘dar bölge’ uygulamasına olumlu bakmıyor”

“MHP, AKP’nin seçim yasası değişikliğindeki ‘dar bölge’ uygulamasına olumlu bakmıyor”

0
“MHP, AKP’nin seçim yasası değişikliğindeki ‘dar bölge’ uygulamasına olumlu bakmıyor”

AKP’nin seçim yasasında olası bir değişiklik için “dar bölge” uygulamasının MHP tarafından olumlu karşılanmadığı öne sürüldü.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek bugünkü köşesinde, Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP’nin yeni seçim yasası ve baraj üzerine yapacağı düzenlemelere ilişkin bir yazı kaleme aldı. Zeyrek, her seçim bölgesinden bir milletvekilinin çıktığı ‘dar bölge’ uygulamasının AKP için çıkış olabileceğini fakat MHP’nin bu yönteme sıcak bakmadığını aktardı.

Zeyrek, parti yetkililerine dayandırdığı yazısında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, MHP’nin onaylamayacağı hiçbir düzenlemenin pakette olmaması talimatını verdiğini belirten Zeyrek, bir AKP yetkilisinin ‘dar bölge’ düzenlemesini artık gündeme getirmeyeceklerini söylediğini ifade etti. Zeyrek, aynı yetkilinin, seçim barajının ‘yüzde 5’ olması üzerinde durduklarını yazdı.

Zeyrek diğer ihtimali şöyle aktardı: “Bir de “ittifak içi baraj” formülü var. AK Partililer bu formülün MHP’den geldiğini söylüyor. Formüle göre, bir ittifaka katılmak baraj sorununu aşmaya yetmeyecek. Milletvekili çıkarabilmek için ittifak içindeki partilerin belirlenen barajı aşması gerekecek. Bu barajın da “yüzde 2” ya da “yüzde 3” olabileceği ifade ediliyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here