Haberler

Migros’ta işçiler direniyor

Migros’un Esenyurt deposunda çalışan 500’den fazla işçi, düşük zam oranlarına karşı iş bırakma eylemi başlattı.  Migros’un işçilere yüzde 8 zam teklif etmesinin ardından Esenyurt depo işçileri iş bırakma eylemi yaptı. Düşük zam oranlarına karşı 500’den fazla depo işçisi, greve gitti. İşçilerin bulunduğu depo alanına polis sevk edildi. İşçiler taşeron firma sahibinin başka illerden işçi getirdiğini ve depoda çalışan işçileri çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti.  Konuya ilişkin açıklama yapan Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-Sen) Genel Başkanı Neslihan Acar, işverenin asgari ücretin üzerinde zam sözü verdiğini hatırlattı. Acar depo içine alınmadı, kapıda açıklama yaptı.  Acar, işverenin verdiği zam sözünün ocak maaşlarına yansıyacağını belirttiği halde şu an yüzde 8 zam teklif ettiğini ve bunun da tüm işçiler için geçerli olmadığını söyledi. Depo yönetiminin işçilere zorla kağıt imzalatarak işçilerin aklıyla alay ettiğini ifade eden Acar işçilerin iş bırakma eylemi başlattığını söyledi. Acar işçilerin yüzde 70 zam talep ettiğini ve talebin karışlanması gerektiğini beyan etti. 

 ‘GEREĞİ YAPILSIN’ 

Konuşmasında pandemi sürecindeki çalışma şartlarına da değinen Acar pandemide işçilerin depolarda canları pahasına çalıştığını ifade etti. Depo yönetimlerinin pandemi sürecinde işçilerinin kendilerini idare etmesini istediğini açıklayan Acar yönetimlerin o dönemde zam sözü verdiğini hatırlatarak şimdi gereğinin yapılmasını talep etti. 

 ‘DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ’

 Eylemde konuşan işçi sözcüsü “Esenyurt Migros Depo’da ücreti kabul etmediğimizde bize kapıyı gösterenlere iş bırakma eylemimizle cevap veriyoruz, müdür yardımcısına da açıkça söylüyoruz” ifadelerini kullandı. Sözcü ayrıca işverenin eylemi kırmak amacıyla başka illerden taşeron işçi getirdiğini de kaydetti. Eylem sırasında sıkça “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. 

 BAŞKA İLLERDEN İŞÇİ GETİRİLDİ

 Acar, şunları söyledi: “Migros Esenyurt depoda örgütlülüğümüzü kırmak için başka illerden getirilen işçi kardeşlerimizi duşları dahi olmayan, koşulları çok kötü olan lojmanlarıyla tehdit ediyorlar. Ama biz hepimiz işçiyiz, kardeşiz, birliğiz. Hepimiz birden iş bıraktık, direniyoruz.Kamuoyuna, Taşeron şirket patronu Veysel Cingöz örgütlülüğümüzü kırmak için başka illerden işçi getirmişti. Şimdi işçi kardeşlerimizi iş bırakma eylemimizi kırmak için duşu dahi olmadığı lojmanlarıyla tehdit ediyorlar. İşçileri kimse tehdit edemez, birliğiz!” 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir