Ekoloji Manşet

Milas köylüleri ormanları korumak için insan zinciri oluşturdu

Muğla’nın Milas ilçesinde kömür madeninin genişletilmesi için kesim yapılması gündeme gelen Akbelen Ormanı için köylüler hareke geçti. İkizköy Çevre Komitesi, projeye verilen ÇED muafiyetinin iptali için 20 metrelik dev pankart ve insan zinciri ile imza kampanyası başlattı.

Yeniköy Kemerköy termik santrallerine yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için yok edilmek istenen Akbelen Ormanına dikkat çekmek için İkizköylüler, bugün eylemdeydi. İnternet üzerinden imza kampanyasını başlatan köylülere Muğla, Milas, Yatağan ve Bodrum’dan gelen çevrecilerle sivil toplum örgütleri de destek verdi.

Köylülür ve çevreciler “Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz” yazılı dev bir pankart açarak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye orman alanında kömür madeni işletme izni veren kararını protesto etti.

Protesto eyleminin ardından konuşan KARDOK Derneği Başkanı Hasan Yorulmaz, ormanın madene tahsisi anlamına gelen Bakanlık kararını yargıya taşıdıklarını ancak dava süreci başlamasına rağmen Milas Orman İşletme Müdürlüğünün kesim hazırlıklarını devam ettirdiğini söyledi. İkizköylülerin çevre köylerle birlikte kurduğu derneğin davayı 15 gün önce açtığını belirten Yorulmaz, şu bilgileri verdi:

“Davayı açar açmaz ilgili tüm kurumları, dava sonuçlanmadan orman kesimine başlanmaması konusunda resmi dilekçelerle uyarmıştık. Henüz açtığımız davada yürütmeyi durdurma kararı verilmedi. Ancak Milas Orman Müdürlüğü, muhtarlığa yaptıkları tebligatla kesimin yakında başlayacağını bayram öncesi duyurmuş. Gözümüz kulağımız Akbelen Ormanında. Burada Anayasanın 169. Maddesine açıkça aykırı olan bir maden izni kararı var. 169. Maddede ‘Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez’ denir. Yurttaşlar olarak mümkün olan her yoldan devlete ormanları koruma ödevini hatırlatacağız.”

İkizköy Çevre Komitesi’nden Nejla Işık ise İkizköylüler için temiz hava, su, iklim değişimlerinden ve salgın hastalıklardan korunma anlamına gelen Akbelen Ormanını korumak için kamuoyundan da destek beklediklerini belirtti. Işık, “Akbelen Ormanının yok edilmesini engellememizin, yürüttüğümüz idari süreçler ve davaların yanı sıra, belki onlardan da önemlisi kamuoyunda oluşacak duyarlılıkla mümkün olacağını biliyoruz.  Akbelen Ormanı, İkizköy’ün kömürün gölgesindeki uzun ve hazin öyküsündeki son durak. Burayı da kömüre kaybedersek, bizim artık köyümüzde yaşama şansımız kalmayacak” diye sürdürdü.

Işık, tüm doğa dostlarını İkizköy’ün #AkbelenOrmanınıVermeyeceğiz başlıklı, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman ve Enerji Bakanlıklarına hitaben başlatılan imza kampanyasına destek olmaya çağırdı.

Bodrum’dan eyleme desteğe gelen Belgin Koç ise şunları söyledi:

“İkizköy’ün 2 yıldır kesintisiz süren kömüre karşı insanca yaşam mücadelesi bizim, tüm Muğlalıların mücadelesidir. Bu ilde biz kömürün hava kirliliğinden, su varlıklarımızı yok etmesinden, yarattığı sağlık sorunlarından çok çektik. Ama 1990’larda termik santrallere karşı yürütülen mücadele ile çevre hareketine çok katkısı olmuş Muğla’da, uzun zamandır kömüre karşı sessiz kalmıştık. Belki de yıllardır içinde yaşadığımız öğrenilmiş çaresizlik halinden İkizköylü dostlarımızın mücadelesi ile çıkmaya başladık. Muğla’nın geleceğinde kömüre artık yer yok. Bunun için de ilk adımımız İkizköylülerle birlikte Akbelen Ormanını kömür madenine teslim etmemek olacak.”

İkizköylülere CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan da destek verdi. Özcan, yaptığı konuşmada Akbelen Ormanını korumanın sadece İkizköylüler’in meselesi olmadığını, Bodrum’un ve tüm Muğla’nın meselesi olduğunu vurguladı. Özcan, “Ormanlar iklim değişikliği ve su kaynaklarının tükenmesi noktasında en büyük güvencemizdir. Hepimiz bu ormana kendi evimizin arkasındaki ormanmış gibi sahip çıkmalıyız” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir