Haberler

Millet İttifakı’nda cumhurbaşkanı adaylığı tartışmaları: Kılıçdaroğlu öne çıkıyor

2023 genel seçimleri yaklaşırken Millet İttifakı’nda Cumhurbaşkanlığı için ortak adaylar üzerinde tartışmalar sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olma ihtimalinin ise güçlendiği belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “ittifakın ortak adayı olma ihtimalinin güçlendiği” öğrenildi. İyi Parti’de, “Genel Başkan Meral Akşener’in bu kez aday olmak istemediği” belirtilirken “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın aday olması durumunda İyi Parti tabanının da destekleyeceği” konuşuluyor. CHP’de ise bu duruma, “Belediyeleri yeniden AKP’ye bırakamayız” gerekçesiyle itiraz edilerek başkanların aday olması durumunda “bir sonraki yerel seçimlerde partinin güç kaybedebileceği” düşünülüyor.

HDP seçmeninin de sıcak bakacağı bir aday

Öte yandan Millet İttifakı’nda bu seçimlerde her parti seçmeninin onay verebileceği bir aday üzerinde uzlaşmanın önemli olduğu dillendiriliyor. Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun hem yakın çevresine hem de Akşener’e, “HDP seçmeninin Yavaş’ın adaylığına sıcak bakmayacağını ilettiği” ileri sürülüyor. İmamoğlu’nun aday olması halinde ise “bu kez HDP seçmeninden oy alınacağı ancak AKP ve MHP seçmeninden destek görülemeyeceğine” iddia ediliyor.

“Kılıçdaroğlu ‘Uzlaşı sağlanırsa aday olurum’, Akşener de ‘Tıkaç olmam’ dedi”

Hem belediye başkanları olması nedeniyle “yerel siyasetteki dengeleri de elinde tutmayı amaçlayan hem de her kesime hitap edebilecek bir adayın Erdoğan’ın karşısına çıkması gerektiğinde hemfikir olan Millet İttifakı’nın, Kılıçdaroğlu’nun adaylığında uzlaşabileceği” dillendiriliyor. Millet İttifakı’nda bu nedenle ibrenin son günlerde “Kılıçdaroğlu’nun adaylığına çevrildiği” ifade ediliyor. Kulislerde, Kılıçdaroğlu’nun bu gerekçeyle “Uzlaşı sağlanırsa aday olurum” açıklamasını yaptığı, Akşener’in de “adaylık konusunda tıkaç olmayacağını ifade ettiği” konuşuluyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir