Manşet Muhalefet

Mitsuba’da 120 işçi fabrikaya kapanarak direniş başlattı

ETELGRAF HABER-

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Mitsuba Otomotiv Fabrikası’nda, 9 arkadaşları işten atıldığı için fabrikayı terk etmeme kararı olan Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçilerin direnişi sürdürüyor.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mitsuba Otomotiv Fabrikası’nda DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen işçilerin fabrika içerisinde direnişe geçmesinin üzerinden 20 saat geçti. 9 işçinin iş sözleşmelerinin feshedildiği fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası’na bağlı işçiler, fabrikayı terk etmeme kararı aldı. Fabrika yönetimi tarafından kendilerine mobbing uygulandığını iddia eden yaklaşık 120 işçi, toplu sözleşme imzalanmadan ve işten çıkarılan arkadaşları işlerine geri dönmeden eylemlerine son vermeyeceklerini açıkladı.

Kocaeli Gebze’de otomotiv parçası üreten Japonya sermayeli Mitsuba, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş’te örgütlenmeye öncülük eden dokuz işçiyi işten attı.

Eylül’ün son haftasında fabrika, önce 4 sendikalı işçiyi, daha sonra da geçtiğimiz Cumartesi günü 5 sendikalı işçiyi tazminatsız olarak işten çıkardı.

Arkadaşlarının işten atılması üzerine 120 kadar işçi direniş kararı aldı. Pazartesi günü fabrikayı terk etmeyerek direniş başlattı.

08.00-16.00 vardiyasından çıkan ve 16.00-00.00 vardiyasına gelen işçiler, hep birlikte kendilerini fabrikanın içindeki bir odaya kendilerini kilitledi.

Bugün ikinci gününe giren direnişte işçiler işten atılan arkadaşları ve toplu sözleşme için mücadele ediyor. İşçiler, sendikal haklarının verilmesini talep ediyor.

Emniyet fabrikanın boşaltılmasını istedi

Bianet’in haberine göre, Direnişin ilk gününde Emniyet yetkilileri ile Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen fabrikaya gelerek Birleşik Metal-İş yöneticileri ile görüştü.

Fabrika önünde çok sayıda polis ekibi ve TOMA bekletilmeye başladı. Başka fabrikalarda çalışan işçiler de fabrika önüne gelerek, direnişteki işçilere destek oldu.

Polisin içerideki işçilere ‘Fabrikayı boşaltın’ şeklinde uyarı yaptığı belirtilirken yetkililerle yapılan görüşme sonrası açıklama yapan Sendika Genel Sekreteri Özkan Atar şöyle konuştu:

“Emniyet yetkililerine işçi arkadaşlarımıza herhangi bir müdahalede bulunulmaması gerektiğini söyledik. İşçilerin hukuksuz bir zeminde mücadele etmediklerini, aslında meşru müdafaa pozisyonunda olduklarını söyledik. Yarın işverenler bir araya gelindiğinde konuşun ele alınacağını, sonradan da sendikamızın gerekli adımları atarak burada çalışma barışını yeniden şartlara göre oluşturabileceğini ilettik. İşçiye müdahale etmeye kalkarlarsa bunun çeşitli sosyal yansımaları olur. Bu işler böyle güzellikle onların bekledikleri gibi olmayabilir. İşveren burada sorumsuz bir davranış içerisinde.”

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da, “Burada bekliyoruz, kimse yerinden ayrılmıyor. Biz de yaptığımız müzakereleri kendi aramızda değerlendireceğiz. İşçilerin müdahaleye maruz kalmadan beklemesiyle ilgili bir talebimiz oldu, onlar kabul etmedi, boşaltmamızı istediler. Biz de değerlendireceğiz, cevabımızı vereceğiz onlara” diye konuştu.

KESK ve İTO’dan destek

Öte yandan Disk Basın-İş, KESK ve İstanbul Tabip Odası işçilerin dirinişini selamlayarak desteklerini iletti.

Ne olmuştu?

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Mart’ta fabrikada çoğunluk yetkisini almıştı. Fabrika yönetimi karara itiraz ederek yetkisiz mahkemeye başvurdu. Mahkeme dosyayı yetkili mahkemeye gönderdi. Ocak 2022’de görülmesi beklenen duruşma öncesinde fabrika yöneticileri sendikalı işçileri işten çıkarmaya başladı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir