Ekoloji

Muğla Çevre Platformu-Savaş insan hakları ihlallerinin, iklim krizinin, ekolojik yıkımın derinleşmesidir

Bizler hak savunuculuğu temelinde, tüm canlılarla birlikte adil ve yaşanabilir bir dünya için mücadele verenler olarak, barıştan, barışçıl yaklaşımlardan yana tavır ve tutumumuzdan asla ödün vermeyeceğimizi; savaşın her türlüsüne ve savaştan yana olan her yapıya karşı olduğumuzu bir kez daha bildiriyoruz!

Bugün derin üzüntü ile karşıladığımız Rusya – Ukrayna arasında çıkan savaşın da bir an önce son bulması dileğimiz ve çağrımızla, bundan sonra da tüm savaşlara karşıyız demeye devam edeceğiz.

Çünkü bizler biliyoruz ki, savaş sadece savaşan taraflara değil aynı coğrafyada yaşayan tüm halklar için ekonomik ve sosyal yıkıntı; özellikle doğrudan maruz kalan tüm canlı yaşamı için ekokırım; tahrip edilen tarihi ve kültürel değerlerle kimliksizleştirme, köksüzleştirme; yol açacağı türlü kirlilikle görünenden daha fazla can kaybına zemin hazırlayacak boyutlarda sağlık tehdidi demek. Öte yandan, aynı şekilde biliyoruz ki savaş, kendilerini dünyanın patronu sananların ve onların çevrelerinin çıkarları doğrultusunda şekilleniyor.

Savaş insan hakları ihlallerinin, ekonomik krizin, iklim krizinin, ekolojik yıkımın daha da derinleşmesi; ezilenlerin daha da ezilmesi, kadın ve çocukların maruz kaldığı zulmün artması, yoksulluk ve yoksunluğun tırmanması demek.

Savaş makul ve meşru kılınamaz!

Kendi dillerinde Мир (mir) diyerek aynı “barış” dilini paylaşan, Ruslar ve Ukraynalılar gibi ve onlarla beraber biz de sözümüzü tekrarlıyoruz:

BARIŞ HEMEN ŞİMDİ!

Muğla Çevre Platformu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir