Ekoloji

Muğla Yatağan ilçesinede Çimento fabrikasına tepki: Kamyonların önü kesildi

MUĞLA – Deştin ve Bayırlı mahallerinde yapımına devam edilen entegre çimento fabrikasına tepki gösteren yurttaşlar, fabrika inşaatına giden kamyonların önünü kesti. Muğla Yatağan ilçesine Deştin ve Menteşe ilçesine bağlı Bayır mahallelerinde yapımına devam edilen çimento fabrikasına giden araçların önü yurttaşlar tarafından kesildi. 7 bin 751 dönümlük alanda yapılmak istenen Entegre Çimento Fabrikasına karşı aylardır direnişlerini sürdüren köylüler, hem Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna hem de Menteşe Belediyesi’nin verdiği yapı ruhsatına karşı mücadele yürütüyor. 13 Nisan tarihinden itibaren Deştin’de çadır nöbetinde olan köylülerin ziyaretine bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Burak Erbaş geldi. Yurttaşlar, Erbaş ile birlikte çimento fabrikasına yapı malzemesi götüren ve hafriyat taşıyan kamyonların geçtiği yolu kapatarak, kamyonların geçmesine engel oldu.

 ÜRETİM YAPILAMIYOR

 Bu sırada konuşan bir köylü zaten köyle üretim yapamadıklarını söyleyerek, “Birde bu fabrika yapılırsa biz buradan göçelim. Buraları beton firmasına bırakalım. Burada ya öleceğiz ya da öleceğiz” diye konuştu.

 ‘ÇALIŞMALAR DURSUN’

 Köylülere destek veren Erbaş ise, şirket yetkilileri ile görüştüklerini aktardı. Köylülerin 2 aydır mücadele ettiğini anımsatan Erbaş, “Telafisi mümkün olmayan zararların doğmaması için yargı süreci devam ederken, burada herhangi bir çalışma olmamasını istiyoruz. Bu fabrikanın su talebi var. Bu suyu nereden bulacaklar. ÇED raporunda birçok eksiklik var. Ruhsatla ilgili de birçok sorun var. Orada 2 tane sulama barajı var. O yüzden burada yargının bir karar vermesi gerekiyor. Şirket bilirkişi incelemesine yapılana kadar çalışmalarını durdursun” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir