Ana Sayfa Haberler Murat Yetkin: Akar, Erdoğan’dan her il ve ilçedeki askeri birliklerle anında müdahale için izin istedi ama AFAD’ın devreye girmesine dek bekleme emri mi aldı?

Murat Yetkin: Akar, Erdoğan’dan her il ve ilçedeki askeri birliklerle anında müdahale için izin istedi ama AFAD’ın devreye girmesine dek bekleme emri mi aldı?

0
Murat Yetkin: Akar, Erdoğan’dan her il ve ilçedeki askeri birliklerle anında müdahale için izin istedi ama AFAD’ın devreye girmesine dek bekleme emri mi aldı?

Gazeteci – yazar Murat Yetkin, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından “asker kışladan çıkarılmadı, dolayısıyla can kaybı arttı” yorumlarına yanıt veren Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamalarını değerlendirdi. Yetkin, “Akar özetle diyor ki ‘Biz Savunma Bakanlığı olarak her türlü hazırlığı zamanında yaptık’ Harekete geçme konusunda inisiyatifin Cumhurbaşkanı Erdoğan’da (ve dolayısıyla sabah saatlerinde AFAD Koordinasyonunu devralan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’da) bulunduğunu da vurguluyor.” düşüncesini dile getirdi.

Yetkin yazısında, “Askeri birliklerin ve İçişlerine bağlı jandarma birliklerinin -tekil örnekler şeklinde değil- yaygın olarak enkaz başında görülmesi, arama-kurtarma çalışmalarına sivil ekiplerin yanında, yaygın olarak fiilen katılması ancak ikinci günün sonuna doğru, 7 Şubat’ta Cumhurbaşkanının 10 ilde Olağanüstü Hal ilan etmesi ardındandı. Oysa valilerin il sınırlarındaki askeri birlikleri enkaz kaldırma çalışmalarına çağırma yetkisi OHAL öncesinde de vardı.Anlaşılan valiler de askeri birlikler gibi, büyük bir felakette can kurtarma çalışmalarına bütün imkanlarıyla katılmak için cumhurbaşkanından talimat beklediler. Soru şu: Akar, Erdoğan’dan her il ve ilçedeki askeri birliklerle anında müdahale için izin istedi ama AFAD’ın devreye girmesine dek bekleme emri mi aldı? Akar’ın -belki de söylemek istediği ama tam olarak söyleyemediği budur.” ifadesini kullandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here