Haberler

Muş ve Eskişehir YSK’nın yeni kararı ile birer milletvekilini kaybetti İstanbul 98’e, Bayburt ise 2’ye yükseldi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) illere göre milletvekili dağılımını yaptı. 2021 yılında Muş’un 4, Eskişehir’in ise 7 milletvekili varken YSK’nın yeni kararı ile bu iller birer milletvekilini kaybetti. Yeni listede milletvekili sayısı İstanbul’da 98’e, Bayburt’ta ise 2’ye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı 10 Şubat 2022 tarihinde Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne (ADNKS) göre 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle tüm il ve ilçelerdeki nüfus bilgilerini resmi yazıyla YSK’ya gönderdi.

YSK da bu nüfus bilgilerine göre hangi illerin kaç milletvekili çıkaracağı ve milletvekili sayısı 18’in üstünde olan illerde kaç seçim bölgesi olacağı ve bu bölgelere hangi ilçelerin gireceğini saptamak üzere 24 Şubat’ta bir komisyon oluşturdu.

YSK’nın kendi içinde oluşturduğu komisyon kararını inceleyen Yüksek Seçim Kurulu, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu uyarınca 600 milletvekilinin illere göre dağılımına ilişkin nihai kararını 24 Mart 2022 tarihinde verdi. YSK’nın söz konusu 124 sayılı kararına göre Muş ve Eskişehir birer milletvekilini İstanbul ve Bayburt’a verdi. YSK’nın 600 milletvekilinin 81 ile göre dağılımını gösteren liste Resmi Gazete’de yayımlandı.

Geçtiğimiz yıla göre 77 ilde vekil dağılımında bir değişiklik olmadı. İstanbul’un 97 olan vekil sayısı 98’e; Bayburt’un 1 olan vekil sayısı ise 2’ye yükseldi. 2021 yılında Eskişehir’in 7 olan vekil sayısı 6’ya, Muş’un ise 4 olan vekil sayısı 3’e düştü. 

ANKARA VE İSTANBUL 3 SEÇİM BÖLGESİ 

Bu çerçevede, 36 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Ankara ile 98 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbul 3’er seçim bölgesine ayrıldı. 20 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Bursa ile 28 milletvekili çıkaracak olan İzmir de 2’şer seçim bölgesine bölünecek.

YSK kararında, 2 ve 3 seçim bölgesine ayrılan 4 büyükşehirin ilçelerinin bölgelere göre dağılımı da yer aldı.

Haber-BERKAY VAROL-Anka

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir